MAPA POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

Brantice definitivně vyhrály svůj zámek.

Nedávno Slezské Rudoltice prokázaly, že jsou majitelem svého zámku, a nyní se totéž povedlo Branticím. Také Brantice v archivech dohledaly listiny, které dokazují, že historickým majitelem zámku je obec. Ministerstvo zdravotnictví ČR brantický zámek nesmí prodat, jak zamýšlelo, ale musí ho vrátit obci.
"Je to otázka pravděpodobně čtrnácti dnů, než dostaneme písemné rozhodnutí o ukončení celé kauzy v náš prospěch," potvrdil starosta Brantic Vlastimil Machů. Obec předložila průkazné dokumenty, ze kterých je zřejmé, že zámek patřil k 31.12.1949 k historickému majetku obce. Argumenty ministerstva zdravotnictví , na základě kterých byl zámek jako státní majetek prodán obchodníkům s realitami, se ukázaly jako nepřesné. Stát zastoupený tímto ministerstvem, totiž tvrdil, že mu Brantičtí zámek darovali. Toto takzvané "darování" však bylo v době, kdy obce už ztratily svou právní subjektivitu, takže v té době byly jen jednou z dílčích složek Česloslovenského státu. Z právního a historického hlediska je tedy zmíněné rádoby darování neplatné, protože stát obdaroval obecním majetkem sám sebe.
Ministerstvo původně vedlo s obcemi několik let jednání o bezúplatném převodu zámku do jejich majetku, ale pak bez ohledu na své předchozí sliby a dohody na své předchozí sliby a dohody nabídlo zámky k prodeji v jednom balíku s desítkami jiných nemovitostí. "Vnímali jsme postup státu jako podvod na naše obce.Proto jsme se starostkami Slezských Rudoltic a Dívčího Hradu, kde byla stejná situace, dohodli na společném postupu. Branticím byl zámek oficiálně nabídnut v roce 2004 a zastupitelstvo tentokrát muselo schválit, že obec zámek chce. O našem zájmu získat zámek jsme informovali tři ministerstva - kultury, financí a zdravotnictví. Ještě před vánocemi jsem mluvil s ředitelem zdravotnického zabezpečení, který zámek spravuje, jak to vypadá s převodem. Tehdy řekl, že v lednu se k tomu vrátíme. No, a v lednu už jsme se k tomu nevrátili, jen jsme se náhodou dověděli, že ministerstvo zámek nabídlo k prodeji balík nemovitostí se zámky Brantice, Rudoltice a Dívčí Hrad. Náš zámek se prodal za směšnou cenu a s námi se už na ministerstvu nikdo nebavil. Ve výběrovém řízení byl nabízen za tři miliony, zatímco jen jeho účetní hodnota je přes 4 miliony,a to nemluvím o tržní hodnotě, která je zřejmě podstatně vyšší. Přišlo to jako blesk z čistého nebe, nestačili jsme se divit, jak může být stát tak neférový," rekapituluje případ Vlastimil Machů, starosta Brantic.
Když se proti podezřelému prodeji zámků postavila řada politiků na místní i krajské úrovni, a také opozice v čele s Davidem Ráthem, přehodnotilo ministerstvo zdravotnictví probíhající prodej a začalo konečně jednat s obcemi. Ministerstvo prezentovalo obcím jako velkorysý kompromis nabídku zámků za odhadní ceny. Protože obce řadu let počítaly s bezúplatným převodem zámků, nebyla pro ně přijatelná ani odhadní cena. Až v této chvíli se vydali do archívu zjišťovat, jak stát vlastně zámky získal. Ukázalo se, že Slezské Rudoltice jsou majitelem zámku nezpochybnitelně, v Branticích bylo potřeba právně prozkoumat darování zámku státu a v Dívčím Hradu nebyl dosud uzavřen restituční nárok kongregace, která zámek vlastnila před válkou.
Krnovské noviny REGION, ze dne 15.července 2008
DALŠÍ INFORMACE: Zámek Brantice

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 15.07.2008 v 14:35 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule