MAPA POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

Rudoltický zámek zve návštěvníky.

Zámek ve Slezských Rudolticích, který postavili Fulštejnové před rokem 1570, má bohatou a zajímavou historii. Také letos bude otevřený návštěvníkům.

Pověstné zámecké komnaty, rozšířený a upravený park plný soch pozoruhodných vodních staveb dnes již návštěvníci zhlédnout nemohou, ale přesto mohou vidět místa, která se v minulosti podobala francouzské Versailes. Rudoltický zámek se stal v období baroka senzací nejen ve Slezsku, ale i v zemích celé střední Evropy. Návštěva císaře Josefa II. A několik návštěv pruského krále Bedřicha II. pověst Rudoltic ještě vylepšovaly.

Jen o park se v dobách jeho největší slávy staraly desítky lidí. Divadelní hry a opery popisuje ve svém díle "Slávy dcera" i Jan Kollár. Mnozí umělci se po odchodu z Rudoltic prosadili a celý svět jim ležel u nohou. V době úpadku byly, ale rozprodány všechny cennosti ze zámku a tak skončil i známý Neptun, se svým trojzubce v Krnově. Před začátkem devatenáctého století nechal jeden z rodů zámek snížit o jedno patro. Mezi poslední majitele patřili továrníci i koňský handlíř Franz Anders.

Za druhé světové války byla z tohoto sídla zřízena část Gobbelsova ministerstva propagandy a hitlerjugend.do osvobození Rudou armádou sloužilo místo jako obvaziště německého vojska.

Po válce zůstal zámek prázdný, což vedlo k jeho devastaci. Od roku 1975 bylo v historickém areálu zřízeno skladiště zdravotnického materiálu a díky tomu zůstala zvláště budova uchráněna. Od května loňského roku je správcem budovy obec Slezské Rudoltice a příležitostně jsou v zámku pořádány kulturní akce.

"V současnosti obec jedná o převodu zámku do svého vlastnictví a hledá možnosti jeho využití," uvedla Martina Jalamasová, starostka obce. V letošním roce stejně jako loni bude zámek v letních měsících zpřístupněn o víkendech veřejnosti. I když jeho interiér neodpovídá všem představám o zámeckých prohlídkách, stojí jistě za navštívení.

Region - krnovské noviny ze dne 12.dubna 2005

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Slezské Rudoltice
Zveřejněno 13.04.2005 v 21:49 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule