MAPA POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

Plánují obnovit 64 let vysídlenou vesnici

Pelhřimovy nechal stát zbourat a vystěhovat v roce 1949, když hrozil válečný konflikt s Polskem. Nyní chtějí nadšenci z Hnutí Duha Jeseníky obec znovu oživit.

Obec Pelhřimovy na Osoblažsku nechal komunistický režim asanovat ze strategických důvodů v době, kdy se po válce řešily územní nároky mezi Polskem a tehdejším Československem. Malebnou vesničku obsadila armáda, která si z místního původně gotického kostela sv. Jiří vytvořila pozorovatelnu. I po vyřešení hrozícího konfliktu musela pak obec zůstat opuštěná.

„Chceme nechat zpracovat společně s vedením obce Slezské Rudoltice, pod kterou Pelhřimovy patří, regulační plán, kde by se počítalo s obnovou všech 66 zlikvidovaných domů,“ prozradil svou ideu zástupce Hnutí Duha Jeseníky na Krnovsku Ivo Dokoupil. „Myslím si, že se jedná o oblast s velmi čistým životním prostředím, kterou by ocenili k bydlení zejména příznivci ekologického způsobu života. V nové obci by pak například mohly vzniknout i farmy s výrobou válce řešily územní nároky mezi Polskem a tehdejším Československem. Malebnou vesničku obsadila armáda, která si z místního původně gotického kostela sv. Jiří vytvořila pozorovatelnu. I po vyřešení hrozícího konfliktu musela pak obec zůstat opuštěná.

„Chceme nechat zpracovat společně s vedením obce Slezské Rudoltice, pod kterou Pelhřimovy patří, regulační plán, kde by se počítalo s obnovou všech 66 zlikvidovaných domů,“ prozradil svou ideu zástupce Hnutí Duha Jeseníky na Krnovsku Ivo Dokoupil. „Myslím si, že se jedná o oblast s velmi čistým životním prostředím, kterou by ocenili k bydlení zejména příznivci ekologického způsobu života. V nové obci by pak například mohly vzniknout i farmy s výrobou
nezávadných potravin,“ dodal ještě Dokoupil.

Hnutí Duha vyvíjí snahu

0 záchranu obce včetně jejího kostela už více než deset let. Když se zde pak zřítila střecha místního svatostánku a hrozilo jeho totální zničení, rozhodli se členové hnutí cenou památku zrekonstruovat. Za pomoci sponzorských darů a grantů z ministerstva kultury začali zdevastovanou stavbu pod vedením odborníků sami opravovat. V letních měsících organizovali
pracovně poznávací kempy a nejrůznější kulturní akce, které napomáhaly jak k záchraně obce, tak k obnově její nejcennější památky.

V současné době je opra-vená nejen střecha, ale také už hlavní věž kostela. „V průběhu nejbližších měsíců chceme otevřenou stavbu zvenku uzavřít. Osadit objekt novými okny i dveřmi, a pak máme v plánu pomalu začít opravovat interiér včetně sakristie," upřesnil ještě Ivo Dokoupil.

Pokud se obec Pelhřimovy podaří obnovit, bude se jednat o zcela unikátní záležitost, která zatím nemá v našem kraji obdoby.

Bruntálsko 5+2 dny, ze dne 24.ledna 2013
Jan Stěpán

DALŠÍ INFORMACE: Pelhřimovy
Zveřejněno 30.01.2013 v 10:33 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule