|
V kapli byla mše poprvé od válkyPolák Ryszard Brzezinskl se už nemohl dívat na chátrající tři století starou kapli v Pelhřimovech, která kvůli poválečnému odsunu obyvatel zůstala opuštěná a zapomenutá. Přestože kaple leží na českém břehu hraničního potoka, a tedy v sousedním státě, věnoval své peníze i volný čas její záchraně. Svým nadšením strhl spolupracovníky na české i polské straně. Kaple už má statické zajištění, novou střechu i novou madonu. V sobotu byla slavnostně vysvěcena.
Zatímco v českých Pelhřimovech se dosídlení nezdařilo a celá opuště- i ná obec s desítkami domů byla zbourána, na polském břehu v Pielgrzymo-wě lidé žili dál. Pelhřimovy a Pielgrzymow ale po celá desetiletí oddělovala j uzavřená hranice, takže mezi nimi nebyly žádné kontakty. Až díky Schen-genu se zapomenuté pohraniční regiony propojily a začaly lákat množství | výletníků a cyklistů.
Chátrající kaple není zakreslena v katastrální mapě, a úředně vlastně neexistuje. Ryszard Brzezinski se rozhodl kapličku zarostlou v džungli opravit a zachránit pro budoucí generace. Našel spolupracovníky na české i polské straně hranice. Madonu pro tuto kapli například zadarmo navrhla a vymodelovala krnovská výtvarnice Renata Charousková. Ta si v sobotu 7. srpna | nenechala ujít historický okamžik, když v kapli poprvé od války byla slou- ’ žena mše. „Měla jsem jako autorka modelu trochu obavy, jak bude vypadat finální podoba madony. Zejména kolorování je krok, který může hodně po-kazit. Výsledek nevypadá špatně, ale stejně ještě navrhnu pár detailů, jak by se měla madona podle mých představ dotvořit, “ uvedla Renata Charousková při pohledu na pelhřimovskou madonu.
„Jména těch, kteří tuto kapličku postavili, dávno upadla v zapomnění. A i kdybychom je znali, je jisté, že už nejsou mezi námi. Zůstaly po nich ale tyto j kamenné zdi kapličky a jejich prostřednictvím k nám po staletích promlou- 1 vá poselství dávných stavitelů: toto je místo, kde má být vzdávána úcta Panně Marii a chvála Bohu, “ popsal ve svém kázání symboliku obnovené kaple ! kněz ze Slezských Rudoltic Marian Nowak, podle kterého jsme se stali svědky zmrtvýchvstání tohoto poselství ukrytého v kapličce.
„Po válce zde úž nikdo Boha nechválil, ale nyní už jen pouhý pohled na kapli bude opět obracet myšlenky kolemjdoucích k Bohu. Kaple zahrnutá péčí místních, Čechů i Poláků, bude symbolem jejich víry. Ještě nedávno se při pohledu na ruinu kapličky zdála být naše víra mrtvá, ale dnešní den je důkazem, že žije, “ uzavřel Marian Nowak a pak kapli požehnal. Kněz Marian Nowak ze Slezských Rudoltic vysvětil pelhřimovskou kapličku a také zde sloužil mši. Byl to historický okamžik: první bohoslužba,která zde byla sloužena po válce.
Krnovské noviny Region
ze dne 10.srpna 2010 Fidel Kuba DALŠÍ INFORMACE: Zámecká kaple v Pelhřimovech Zveřejněno 27.10.2012 v 18:25 hodin Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule |