MAPA POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

Na zámku představují díla spojující hudbu, malbu a vědu.

Vizuální muzika se jmenuje výstava obrazů vědce Luďka Jirouska, který dokázal abstraktní grafické motivy rozvíjet stejnými principy, podle kterých komponují skladatelé hudbu.
Jirouskovu Vizuální muziku, která hledá přemostění mezi barvou a zvukem a mezi malbou a hudbou, v přízemí linhartovského zámku ve dvou výstavních síních doplňuji pohlednice z cest po celém světě a fotografie mladé nadějné fotografky, V Linhartovech o víkendu vernisáž poprvé představila díla Luďka Jirouska, Magdaleny Majdzik a Antonína Dudka. Vernisáže se zúčastnila také zástupkyně polské obce Biala Danuta Haineman, která zde představila díla studentů umělecké koly z Čenstochové.
Dílo vědce a malíře Ludka Jirouska představila jeho dcera Zuzana Vanišová. "Táta byl vědec, biochemik. Ve svých obrazech se snažil o syntézu vědeckého a uměleckého. Musím přiznat, že jsem do obrazů svého otce zamilovaná, nestydím se za to. Samozřejmě vím, že jsou také lidé, jimž se nelíbí, takže se do ničeho nenuťte, a nechtě výstavu na sebe působit," pozvala návštěvníky do výstavních síní Zuzana Vanišová.
Zájemcům pak ochotně před obrazy svého otce vysvětlovala principy, jak se základní tvary a barvy, stejné jako hudební téma, postupně rozvíjí variacemi a opakováním s malými obměnami. Mnohým lak poodkryla poselství obrazů, které by nezasvěcenému divákovi zůstalo utajeno.
Lidé, kteří si výstavu prohlédnou bez jejího zasvěceného výkladu, se ale nemusejí obávat, že obrazům neporozumějí. Na zámku totiž budou k dispozici příručky, které mi obrazů komentuji, Tento text ke svým dílům se psal či jinak zaznamenal sám málíř Luděk Jilirousek. V tenké brožurce Jsou vtipně shrnuty také důvody pro sepsání vysvětlivek: "Kdosi řekl. že před ničím nebylo vysloveno více nesmyslů než před obrazem, takže když jsem objevil principy vizuální muziky, rozhodl jsem se, že své obrazy musím vysvětlit, aby si pak historici umění a kritikové nevymýšleli kraviny. Co kdybych třeba namaloval obraz nazvaný Antibiotika. Jde mi o to, aby kunsthístorie o tom netradovala mým vnukům freudovské nebo marxistické interpretace, že ta Antibiotika znamenají pudový ukoj nebo těžký život proletariátu za kapitalismu, protože Antibiotika s tím nemají nic společného."
Přestože výsledky Jirouskovy vědecké práce byly objevné, cenné a uznávané i ve světě, doma se ocenění nedočkal. Při prověrkách v roce 1958 se komisi nelíbil jeho původ, byla mu zakázána vědecká činnost a měl pracovat jako cestář.
Později bylo rozhodnutí zmírněno a mohl se stát stavbyvedoucím. V uvolněnější atmosféře konce šedesátých let odjel přednášet do USA,
kde se kvůli okupaci rozhodl zůstat. Zemřel v roce 1999 ve státě Massachusetts.
Přestože život Ludku Jirouskovi na růžích neustlal, dokázal si vždy zachovat humor, který dýchá i z jeho obrazů. Výstavu mohou návštěvníci zámku zhlédnout do konce srpna.
Krnovský deník REGION
Květa Gebauerová
ze dne 4.srpna 2009
DALŠÍ INFORMACE: Zámek Linhartovy

Z KALENDÁŘE AKCÍ

Zveřejněno 06.08.2009 v 21:00 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule