MAPA POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

Stanovisko majitele pozemků k hospodaření v Novém Lese.

Osoblažsko a Krnovsko považuji zajedno z nejpříjemnějších míst, spojuje mnoho krásných krajin, které mne oslovily. Má místa milá i vysloveně ošklivá. Jsem rád, že mne život do těchto míst zavál a za těch pár let, co se zde pohybuji, se mi kraj líbí více a více.

Zahradu v Novém Lese si hodlám upravit pro svou potěchu a nikoliv pro výnosy a zájmy kohokoliv jiného. Mám to štěstí, že si občas mohu dělat věci, které mne baví.

Některá místa mohou nést zisk a některá nemusí. To, co plánuji, není intenzivní výsadba, doporučení na plantáž energetických dřevin jsem odmítl stejně tak, jako odmítám jiné "promyšlené plány".
Nebohatnu zde ani já ani žádná firma či zahradní architekt. Moji zaměstnanci dostanou zaplaceno, ale ti si za své mozoly odměnu zaslouží. O dotacích na své plány nevím, nechám si klidně poradit, tedy pokud to nebude znamenat, že zase někdo bude chtít rozhodovat, co se mi má líbit a co ne.

Představuji si otevřený prostor, s jednotlivými vyššími ovocnými stromy a druhové bohatým travním podrostem. Protékající potok je a bude nádherný. Tedy pokud mi ho nějaký blázen nebude chtít z jiného vyššího přesvědčení narovnat a zmeliorovat.

Sám ještě nevidím přesnou podobu místa. Mám ale výhodu v čase a v tom, že se mohu řídit tím, co chci. Mé sady, zahrady a pozemky neuzavírám. Zahrada v Novém Lese nebude ani oplocena, ani zakázaná.

Jen se bude jednat o běh na dlouhou trať. Nesrovnám plochu bagry a rypadly, kterými mnozí rádi zušlechťují své okolí. Neužívám chemii, takže můžeme očekávat, že první, co vyroste, budou kopřivy, ale teprve dlouhodobou prací se plocha dostane do cílového stavu. Takže postesk, že v následujících obdobích to bude nevypadat nejlépe bude určitě oprávněný, ale jinak to asi nepůjde. Když stavíte, tak staveniště nebývá nejkrásnější.

Stále jsem přesvědčen, že to, k čemu na Novém Lese směřuji, bude nejenom k mé potěše, ale i prospěchu místa a celé lokality.
Mrzí mne, že se s úpravou mé parcely hovoří i o kácení mimo mé pozemky. Na práci jsem najal místní firmu, kdy jsme se dohodli na vykáceni části mých dřevin. Stromy sám nekácím, a ani na to nemám odbornost.
Co si však objednaná firma dělá mimo rozsah domluvených činností, nevím. Pokud šije někdo sjednal na jinou práci, nebo někde něco kácí bez povolení, nejsem schopen ovlivnit.

Normální odpověď na připomínky je, že si v rámci zákona mohu dělat na své zahradě co chci. Ale mám zájem o příjemné okolí a nebavilo by mne, kdyby za vysokým plotem mé upravené zahrady nadávali trudnomyslní kritici. To není cesta pro mne.

Navíc si rozumných připomínek všech těch, kterým není lhostejné jejich okolí, vážím. Ačkoliv se někteří snaží vyjadřovat bez znalosti věci i s omezeným pohledem, jsem rád, že jsou stále mezi námi takoví, kterým na něčem záleží.
RNDr. Martin TICHÝ

Krnovské noviny ze dne 26.května 2009

DALŠÍ INFORMACE: Nový Les
Zveřejněno 27.05.2009 v 11:47 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule