MAPA POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

Dobrovolnici přijeli opravit kostel.

Tři desítky dobrovolníků ze všech koutů republiky se vypravily na tábor Blažené Osoblažsko, aby svou prací pomohly zachránit zdevastovaný kostel v Pelhřimovech. Jeho střecha se před pár lety zřítila.

Je překvapivé, kolik mladých lidí obětovalo týden dovolené či prázdnin, aby týden žili v provizorních podmínkách a pracovali jen za jídlo a přespávání na karimatce ve vlastním spacáku. Dokonce starostka Krnova Renata Ramazanová a starostka Slezských Rudoltic měly mezi brigádníky své potomky. Organizátorem tábora je Hnutí Duha Jeseník,kterému po zřícení střechy církev věnovala pelhřimovský kostel za symbolickou korunu. Obec Pelhřimovy po válce zanikla, takže v okolí kostela nežijí lidé, kteří by ho mohli využívat k původnímu náboženskému účelu.

"Dobrovolnický tábor Blažené Osoblažsko pořádáme už sedmý rok, ale letos poprvé jsme mohli využít výhod Schengenu a poznat polské sousedy. Obec byla rozdělena nepropustnou hranicí na Pielgrzymow a Pelhřimovy řádově 250 let, což se samozřejmě podepsalo na úpadku celého regionu. Shodou Pielgrzymow právě slaví 700 let od svého založení, takže jsme s polskými přáteli nejen slavili, ale také pracovali. Zapojili jsme se do čištění zchátralé kapličky a sochy světce Jana Nepomuckého, což jsou poslední zbytky zaniklých Pelhřimov na českém břehu," uvedl hlavní organizátor tábora Ivo Dokoupil z Hnutí Duha. Účastníci tábora se setkali také s obyvateli Slezských Rudostic, které jim poskytli ubytování v bývalé škole. S místními hospodyňkami se setkali při kulinářské soutěži Rudoltický koláč a s ostatními například na koncertě písničkáře Oldřicha Janoty, který přijel z Prahy podpořit úsilí o záchranu kostela. Původně byl koncert naplánován přímo v kostele, aby na něj mohli pěšky přijít i hosté z polské strany, ale plány se musely změnit kvůli bouřkám s vydatnými srážkami. Promáčený kostel bez střechy rozhodně nebyl ideálním místem pro koncert, a navíc cesta k němu byla plná bahna a kaluží. Naštěstí byl po ruce rudoltický zámek, takže koncert dopadl na výbornou.

Na krajinářské práce spojené s údržbou zeleně poskytlo Duze grant ministerstvo životního prostředí. Protože ke sponzorům tábora patříl také odborník na zdravou výživu Robert Krautz, měli dobrovolníci celý týden zajištěno stravování v nejvyšší biokvalitě.

Bruntálský a krnovský deník,
Krnovské noviny REGION ze dne 26.srpna 2008

DALŠÍ INFORMACE: Ruina kostela Sv. Jiří

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 27.08.2008 v 09:50 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule