MAPA POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

Kraj pomáhá kostelu na nohy.

Poskytl peníze dobrovolníkům z Hnutí Duha, kteří na něm pracují již několik let.

Kraj přidělil částku čtyři sta tisíc korun na záchranu kostela sv.Jiří v komunisty zlikvidované obci Pelhřimovy na Osoblažsku. Do práce na kostele se tak mohli pustit členové z Hnutí Duha Jeseníky.

Kostel svatého Jiří by ještě před několika léty lidé nacházeli jen stěží. Pak se ale ledy hnuly. "V roce 2001 jsme poprvé v rámci letního ekovýchovného tábora začali pracovat na úpravě okolí kostela. Ten byl zcela zarostlý pralesem a vůbec najít jej byl značný problém. Zorganizovali jsme koncert minimalistického hudebníka Oldřicha Janoty, abychom upozornili na havarijní stav střechy objektu," popisoval organizátor akce Hnutí Duha Ivo Dokoupil.

Nějaké peníze se tak podařilo získat. Tím, ale záchrana památky zdaleka neskončila. Práce probíhají dodnes a to díky kraji.

Víte, kde jsou Pelhřimovy na Osoblažsku? Že ne? Není divu. Bývala to obec, kterou dnes zviditelňuje jesenické Hnutí Duha. To v bývalé vesnici pracuje na obnově mimořádné památky - kostela sv.Jiří. Od roku 2001 se u něj schází parta nadšenců, která nešetří silami a zachraňuje kostel bez nároků na odměnu. Nejprve opravila střechu. "Pak jsme vyklidili nálety z areálu kostela a iniciovali převod kostela z majetku církve na naše občanské sdružení," poukázal Ivo Dokoupil z Hnutí Duha. V kostele hráli mnozí hudebníci, manželé Havlovi nebo Pepa Streichl. Na jaře 2006 se pod tíhou sněhu prolomila střecha kostela. "Následně jsme od Ministerstva kultury ČR získali peníze na zahájení oprav. Celkové náklady na opravu střechy a věže činí asi milion a půl. Část těchto peněz musíme získat od sponzorů nebo si je odpracovat," pokračoval Dokoupil. Letos dobrovolníky podpořil i kraj a poskytl jim dotaci ve výši 400 tisíc korun.

"Věc jsme podpořili nejen proto, že jde o cenný raně gotický kostel ze 13.století. Obnova kostela v Pelhřimovech na hranici s Polskem je symbolem návratu života do více než půlstoletí opuštěné vesnice a také symbolem našeho návratu do kulturní Evropy," řekl náměstek hejtmana Petr Adamec (KDU-ČSL).

Opravený kostel ve správě Hnutí Duha by měl být v budoucnu i centrem kultury budoucí obnovené vesnice. "Navíc po otevření hranice s Polskem tudy povede komunikace do sousedního polského regionu, která bude složit nejen turistům. Náš kraj tak napomohl nejen k obnově gotické památky, ale i rozvoji oblasti," vysvětlil Petr Adamec.

Díky financím z kraje mohla Duha opět uspořádat pracovní tábor. "Zúčastnilo se ho 20 mladých lidí ve věku od 18 do 25 let z celé severní Moravy. Tábor byl v srpnu a trval týden. Pracovalo se vždy od 9 do 14 hodin, pak byl sportovní nebo kulturní program," prozradil Dokoupil.

Měsíčník pro občany Moravskoslezského kraje.
Moravskoslezský kraj, září 2007.

DALŠÍ INFORMACE: Ruina kostela Sv. Jiří

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 06.11.2007 v 17:47 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule