MAPA POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

Město Albrechtice získalo dvě věže za jednu korunu.

Nad Městem Albrechticemi se tyčí dvě telekomunikační věže, které původně sloužly servisní firmě Telepoint pro přenos signálu O2. Protože operátor toto zařízení již nevyužívá, rozhodl se obě věže darovat Albrechticím za symbolickou korunu. Albrechtické zastupitelstvo má záměr jednu z věží přestavět na rozhlednu.

Věže se tyčí z lesa mezi Albrechticemi a Biskupicemina česko-polské hranici. Věže stojí na 581 metrů vysokém kopci, kterýse jmenuje Hraniční vrch, ale místní mu říkají Biskupický.
"Albrechtické zastupitelstvo má zatím jen obecnou představu, že z jedné věže uděláme turistickou atrakci a druhou nabídneme zájemcům ke komerčnímu využití, tedy nespíš pro šíření signálu," popsal záměry obce albrechtický zastupitel Igor Kozelek.

Věž může po doplnění schodiště, zábradlí bezpečnostních prvků a pochůzkové plochy sloužit jako rozhledna, protože výrazně převyšuje okolní stromy a je z ní nádherný rozhled do všech světových stran v okruhu 365 stupňů. Je odtud dobrá viditelnost na Krnov se Cvilínskou rozhlednou, na Jeseníky, i daleko do polských rovin.
"Ke známé biskupské kapličce se dá pohodlně dojet autem, a odtud pak vede nahoru ke věžím slušná polní a lesní cesta. Z Albrechtic do Pelhřimov vede cyklostezka kolem kapličky, ale věžím dnes značená stezka nevede. Nejdřív potřebujeme posudek znalce, abychom měli představu o technickém stavu věží, a pak příjde na řadu zpracování projektu. Zatím nám chybí podrobnější údaje o technických parametrech věží, a nevíme ani to, zda je nahoru přivedena eletřina, nebo ji nahoře vyráběl generátor," dodal zastupitel Igor Kozelek

Záměr Města Albrechtic vychází z předpokladu, že z Krnovska se může stát turisticky atraktivní region, vyhlášený četnými vyhlídkami a rozhlednami. Už dnes mohou v okolí výletníci navštívit Kudlichovou rozhlednu nad Úvalnem, Cvilínskou rozhlednu nad Krnovem, nedávno postavené vyhlídkové věže na Ježníku a nad Liptáni, nebo historickou rozhlednu ve Zlatých Horách.
"Nejbližší rozhledna je v Liptáni. Liptáňští kolegové uvažují o zvýšení své věže, protože dnes tam ve výhledu z jedné strany zaclání vysoké stromy, takže ve srovnání s nimi máme na Hraničním vrchu lepší podmínky. Až budeme mít hotový projekt a připravenou dokumentaci, začneme se ucházet o dotace. Všechny nás citelně zaskočilo úmrtí pana starosty Šolce, takže dočasně jsme dvě věže i další projekty odstavili na vedlejší kolej," uzavírá Kozelek.

Turistická atrakce přímo na státní hranici může ještě získat na atraktivitě, až se Česká i Polská republika stanou součástí Shengenského prostoru a vyhlídka bude přístupná i z polské strany.

Krnovské niviny Regiom
ze dne 20.února 2007

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Město Albrechtice

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 21.02.2007 v 10:10 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule