MAPA POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

Hodinová věž Červeného zámku

Hodinová věž Červeného zámku

Věž nikdy neplnila funkci středověkých hradebních pozorovatelen. Byla dostavěna teprve v roce 1880 v rámci výstavby cihlového pseudogotického areálu Červeného zámku. Názvem Hodinová se začala označovat teprve s rozvojem turistiky a kvůli odlišení od Bílé věže, která se ve své době stala symbolem pionýrských setkání. Na věži sice byly hodiny, avšak bez ciferníku, pouze se dvěma černými kovovými ručičkami. Od kdy nebyly v chodu není známo. Hodinový stroj instaloval asi v roce 1970 Okresní průmyslový podnik Vyškov. Čtvercový ciferník byl jakoby pozlacený, hodinové ručičky byly černé. Hodiny se však brzy zastavily, protože návštěvníci věže měli přístup k částem hodinového mechanizmu a občas si některý díl ponechali na památku. V roce 1992 byly hodiny znovu opraveny a zabezpečeny. Zvučnými údery ohlašovaly do okolí každou čtvrthodinu a hodinu ale po roce se opět odmlčely.

Romantická "hradní" věž láká četné návštěvníky, zejména děti. Od úrovně nádvoří je věž 35 metrů vysoká. Na její špici se otáčí větrná korouhvička v podobě kohouta. Podle jeho nasměrování předpovídali místní znalci vývoj počasí. Vnější průměr věže je 6 metrů. Až nad hodiny do ochozu vede 99 schodů se dvěma odpočívadly.

V roce 1998 provedl Bc. Petr Havrlant z Kajlovce, tehdy student muzeologie, opravu a výmalbu celého schodiště a ochozu. Po dobu letní sezóny zde provádí historické výklady, zapůjčují návštěvníkům dalekohledy, nabízí drobné suvenýry, pohlednice a turistické mapy. Návštěvníkům Hodinové věže se nabízí nevšední pohledy na areál zámku, zámeckého parku, řeku Moravici, město Hradec nad Moravicí a do dalekého okolí po opavské rovině.

Otevřeno:
Duben - květen
- sobota a neděle 10.00 - 17.00 hodin

Červen, červenec, srpen
- úterý až neděle 10.00 - 17.00 hodin

Září
- sobota a neděle 10.00 - 16.00 hodin

Vstupné:
- dospělí 15,- Kč
- děti 8,- Kč

LOKALIZACE


Typ záznamu: Rozhledna nebo věž
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 04.01.2005 v 08:30 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule