MAPA POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

















U Schwarzenberského plavebního kanálu se sejdou¨plavci z celé Evropy

Počátkem července se do Prachatic na pozvání prachatického folklorního souboru Libín-S sjedou zástupci plaveckých a vorařských spolků ze všech koutů Evropy.
Po dlouhá století bylo možné dříví dopravovat na velké vzdálenosti pouze po vodě, po potocích a řekách se volně plavilo palivové dříví, dlouhé dříví bylo většinou svázáno do vorů. Bylo to nejen u nás v Čechách, ale v celé Evropě a na všech světadílech. Po té, co řeky byly spoutány přehradami a dalšími vodními díly, plavba postupně na většině řek zanikala. Například v kronikách se píše o poprvé o vorech na Vltavě v roce 1316, poslední vltavský vor proplul k rozestavěné orlické přehradě v září 1960.

Plavci a voraři se sdružovali, jedním z plaveckých spolků byl v Praze - Podskalí Vltavan vzniklý v roce 1871 jako svépomocný podpůrný spolek. Podle pražského vzoru vznikly v obcích podél Vltavy další vltavanské spolky - v Davli, ve Štěchovicích, v Purkarci. Podobně tomu bylo i jiných zemích.
Postupem času ovšem plavecké a vorařské spolky měnily svoji funkci - jejich členové shromažďují historické dokumenty spojené s plavením, sbírají plavecké nářadí, udržují znalosti o plavení dříví, pečují o zařízení na plavení, uchovávají jazyk, zvyky i oblečení plavců.

V listopadu 1989 se v Barceloně dohodli zástupci sedmi plaveckých spolků na založení Mezinárodní plavecké asociace. V aragonské Laspuñi byly na jaře 1992 vypracovány stanovy, které byly v italských Benátkách na podzim stejného roku slavnostně podepsány.

Do současnosti se rozrostla Mezinárodní asociace na 38 členských spolků. Mezi nimi jsou i dva z České republiky. Starším bratrem je svaz vltavanských spolků Vltavan Čechy, od roku 2006 se v saském Muldenbergu přidalo folklorní sdružení Libín-S Prachatice.
PROČ SE FOLKLORNÍ SOUBOR LIBÍN-S ZAŘADIL MEZI PLAVECKÉ SPOLKY?
Na úplném začátku byla náhoda. Rakouský kulturní spolek SUNNSEITN přišel s projektem Kulturní osa plavební kanál, který přiváděl k hranice překračujícímu Schwarzenberskému plavebnímu kanálu různé umělce - výtvarníky, sochaře, performery, dechovky, rakouské i české lidové muzikanty, tanečníky, operní a jazzovou zpěvačku, mezi nimi folklorní soubor Libín-S Prachatice. Gotthard Wagner ze SUNNSEITN zapojil do projektu dokonce české a rakouské hasiče, kteří vytvářeli z proudů vody velký oblouk, který překonával hlavní evropské rozvodí v bývalé osadě Růžový Vrch. Rakouský projekt skončil, na něj navázal Libín-S svým hranice překračujícím projektem Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.

V roce 1828 napsal tehdejší ředitel schwarzenberského českokrumlovského panství Ernst Mayer dílko, které nazval Pokus o popis velkého plavebního zařízení na panství Český Krumlov v českobudějovickém kraji v Čechách. V kapitole o provozu na plavebním kanálu stojí:
"Vytahování dřeva vyžaduje tři sta až tři sta padesát dělníků, když má být dodržena rovnováha s vhazováním. V Horních Rakousích by nebylo možné takový počet lidí. Ale potřební lidé z krajiny kolem Strakonic v Čechách se každý rok ucházejí houfně a bez vyzvání ucházejí o výdělek. Přinášejí si velké rance s potravinami, které si připravují k denní potravě pod širým nebem během své práce. Mnohá ohniště, která si k tomu účelu udržují drobným dřevním odpadem, dávají skládkám dřeva vzhled polního ležení. Přístřeší na noc je zajištěno v dřevěných stavbách, kde na slámě ve dvojitých řadách nalézají odpočinek. ... Deštivé dny působí na postup prací a na lidi velmi nepříznivě, za prvé, protože stálým pohybem lidí po mastné půdě skladu dřeva vzniká spousta bláta, za druhé, protože místo neumožňuje žádný útulek, není možné ve volných chvílích usušit šaty. Člověk by věřil, že lidé, kteří velmi těžce pracují od pěti hodin ráno do sedmi hodin do večera, a v této době mají pouze jednu hodinu na oběd, vyčerpají všechny síly, žádostivě budou vyhledávat noční tábor. Protože je společnost smíšená z chasníků a děvčat, kteří si úmyslně z domova vzali citery, housle a v Čechách ještě obvyklé dudy, tančí se v oddělených skupinách dvakrát až třikrát do týdne na volném prostranství lidové tance, které v žádném případě nejsou vhodné k posílení unavených údů. Následující den bez nejmenší stopy opět s čerstvostí začínají a pokračují v práci."

Libín-S Prachatice přivedl k plavebnímu kanálu projektem Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu opět lidovou muziku, lidové písničky, lidový tanec, lidová vyprávění, vrátil k němu plavení dříví, tradiční šumavská povolání a řemesla, ale také modlitbu při poutních mších svatých u Rosenauerovy kapličky na břehu plavebního kanálu. Schwarzenberský plavební kanál plavební kanál se stal pro Libín-S Prachatice osou jeho aktivit. Svou činností naplnil Libín-S Prachatice všechny předpoklady ke vstupu do Mezinárodní asociace plavců a vorařů.

Jednou z významných činností Mezinárodní asociace plavců a vorařů jsou mezinárodní setkání plavců a vorařů. První se konalo začátkem července 1986 v La Pobla de Segur na řece Noguera Pallaresa v Katalánsku. O rok později to bylo v druhé polovině června v Belluno na řece Piava v Itálii. Od té doby se uskutečnila mezinárodní setkání na řece Noguera Pallaresa v Katalánsku (v letech 1988, 2004, 2012), na řece Piava v Itálii (v letech 1989, 2005), v Kuopiu ve Finsku (1990), na řece Dráva v rakouských Korutanech (v letech 1991, 2000), na řece Cinca ve španělském Aragonsku (1992), na řece Klarälven ve Švédsku (1993), na řece Kinzing v Černém lese / Schwarzwald (v letech 1994, 2007), na řece Yonne ve Francii (1995), na řece Saint Maurice v kanadském Quebécu (1996), na řece Trysil v Norsku (1997), na řece Durance ve Francii (1998), na řece Rodach v Německu (1999), v Praze (2001), na řece Lieksa ve finské Karélii (2002), na řece Savinja ve slovinském Ljubnu (2003), na řece Zwickauer Mulde v saském Muldenbergu (2006), na řekách Cinca a Ebro v Laspuna ve španělském Aragonsku (2008), na řece San ve východopolském Ulanówě (2009), na řece Adige v severoitalském Roveretu (2010), v Bremerhavenu na severu Německa (2011). V roce 2013 bude hostitelem folklorní sdružení Libín-S Prachatice. Toto setkání bude výjimečné, stejně jako Schwarzenberský plavební kanál překračuje státní hranic, i setkání bude hranice překračující.

Libín-S Prachatice chce při setkání představit svoji činnost, hranice překračující projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, Schwarzenberský plavební kanál, technickou památku, která na české straně snad brzy již získá statut národní technické památky, turistický region Šumava - Böhmerwald i dvě krásná jihočeská města - Prachatice a Český Krumlov.
ZAHÁJENÍ 4. ČERVENCE V PRACHATICÍCH
Plavci a voraři z deseti zemí se v Prachaticích sejdou poprvé ve čtvrtek 4. července večer v sále Národního domu při zahájení mezinárodního setkání, při vystoupení hostitelského folklorního souboru Libín-S Prachatice a při společné večeři.
PÁTEK 5. ČERVENCE

PŘIVÍTÁNÍ V PREMONSTRÁTSKÉM KLÁŠTEŘE

Vlastní program čeká na plavce a voraře z Finska, Francie, Lotyšska, Itálie, Katalánska, Německa, Polska, Rakouska, Slovinska, Španělska a České republiky v pátek 5. července, pojede se nejdřív na rakouskou stranu Šumavu. V klášterním kostele premonstrátského kláštera ve Schläglu je přivítá představený kláštera opat Martin Felhofer, potom se Boží stánek rozezní varhanním koncertem.

Před desátou se stovka plavců rozdělí na tři skupiny, dvoučlenné delegace jednotlivých plaveckých spolků se zúčastní valné hromady Mezinárodní asociace plavců a vorařů, druhá se vydá na exkurzi klášterního pivovaru, třetí na prohlídku expozice Kulturní dědictví regionu Horní Mühlviertel / Kulturgut Oberes Mühlviertel. Ty poslední dvě skupiny se během dopoledne vystřídají.

VALNÁ HROMADA

Valná hromada se seznámí se zprávami prezidenta asociace, pokladníka, revizorů, oficiální prohlášení za plaveckou obec či plavecké údolí, záležitosti organizace budoucích mezinárodních setkání a valných hromad. Důležitým bodem budou informace o přípravě zápisu plavectví a vorařství na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

PLAVENÍ PALIVOVÉHO DŘÍVÍ NA ČESKO-RAKOUSKÝCH HRANICÍCH

Po obědě odjedou plavci a voraři na rakousko-české hranice u Sonnenwaldu, kde přichází Schwarzenberský plavební kanál křížením s hraničním potokem Pestřice / Rothbach. Od dvou hodin se bude na hranicích hrát a zpívat, bude naražený sud s českým pivem, vonět budou české klobásky, rakouská káva a Krapfen - koblihy. Všechno bude připraveno k přečtení plavebního rozkazu plavebním ředitelem, potom už se půjde vhazovat dříví do Čech nedaleko více než 260 let staré lípy na okraji tzv. Ztraceného lesa. Ke stovce plavců se jistě přidají diváci. V těchto místech se plavilo od roku 1793 do ukončení Vídeňské plavby, tedy plavení dříví pro císařskou metropoli Vídeň, do roku 1892, palivové dříví. I pátek se bude plavit palivové dříví. Plavební ředitel při rozdělování úkolů jistě nezapomene na plavce, kteří sem na Šumavu přijeli z velké dálky, jen možná bude mít jazykové problémy a se svými plavci bude občas muset mluvit prostřednictvím tlumočníků. Polínka se budou vytahovat až na rakouském území, hned těsně za hranicemi.
SOBOTA 6. ČERVENCE

I v sobotu 6. července se vydají autobusy, tentokrát to ovšem bude na českou stranu Šumavy, k nejznámějšímu úseku Schwarzenberského plavebního kanálu na Jeleních Vrších. Z parkoviště se půjde rovnou k hornímu portálu plavebního tunelu. V deset hodin se lesem rozlehne klepot koňských kopyt - přijede kočár s prezidentem Mezinárodní asociace plavců a vorařů a plavebním ředitelem, aby zahájil program třetího dne mezinárodního setkání.

VYPRÁVĚNÍ VE DVOU JAZYCÍCH PATŘÍ NA ŠUMAVU

Horní portál tunelu je postaven v romantickém, dalo by se skoro říct pohádkovém novogotickém stylu. Pohádky z obou stran Šumavy budou společně česky a v hornorakouském nářečí vyprávět pohádková babička Helena Svobodová a "skřítek" ze Solné komory Helmut Wittmann, nositel zlatého prstenu nejlepšího evropského vypravěče pohádek. Co mají Helena a Helmut přichystané? Těžko říct, co je však jisté, že zazní pohádka o vodníku Žbluňkalovi ze Schwarzenberského plavebního kanálu - Jak vodníkovi uplavalo prádlo.

PLAVENÍ DLOUHÉHO DŘÍVÍ

O půl dvanácté se velká parta plavců, ale jistě i dalších diváků a posluchačů, malých i velkých, dětí a dospělých, vydá spolu s dudačkou přes Jelení Vrchy až k lesovně na kraji lesa na plavení dříví. Přichystány bude nejen až třináct metrů dlouhé smrkové klády, ale také členové souboru Libín-S Prachatice, kteří zahájí písničkou a malým ceremoniálem plavení dříví na Jeleních Vrších. Ten začne přesně v poledne.
Pak už se vydají klády na jeden a půl kilometru dlouhou pouť k potoku Hučice.

PÍSNĚ A TANCE Z OBOU STRAN ŠUMAVY

Zatím co ti vytrvalejší budou stále na plavení, rozezní se o půl jedné na pódiu na Jeleních Vrších harmonika folklorního souboru Volkstanzgruppe Böhmerwald z Lince, který zatančí ve svém prvním bloku tance z regionů Waldviertel z Dolních Rakous, z hornorakouského Mühlviertel a z Helfenbergu na rakouské straně Šumavy. Linecký soubor se bude dál střídat se souborem Libín-S Prachatice.

OBEC NOVÁ PEC SE STANE MEZINÁRODNĚ UZNANOU PLAVECKOU OBCÍ

Pásmo lidových písní a tanců z obou stran Šumavy přeruší malá slavnost. Obec Nová Pec, jejíž součástí jsou i Jelení Vrchy se svou více než dvě stě let starou tradicí plavení dříví bude vyhlášena mezinárodně uznanou plaveckou obcí. Diplom s tímto čestným titulem a vlajku Mezinárodní asociace plavců a vorařů předá starostovi Nové Pece Jakubu Koželuhovi osobně prezident Asociace Angel Portet i Boixareu z Katalánska spolu s předsedou folklorního souboru Libín-S Prachatice.

PODVEČERNÍ PRŮVOD V PRACHATICÍCH

V podvečer už bude zhruba dvousetčlenná skupina plavců a vorařů v Prachaticích. Před pátou hodinou se bude řadit průvod u gymnázia, aby se potom vydal historickým jádrem města přes Velké náměstí a Dolní bránu na Parkán, kde proběhne závěrečný veřejnosti přístupný ceremoniál. Zástupci folklorního souboru Libín-S Prachatice předají organizátorovi příštího mezinárodního setkání plavců a vorařů z lotyšského plaveckého spolku Gaujas Plostnieki ze Strenči plavecký hák s vlajkou Mezinárodní asociace plavců a vorařů a se stuhami všech dosavadních 28 mezinárodních setkání. V podvečerním programu v Prachaticích vystoupí opět folklorní soubor Libín-S Prachatice, zazní rozlučkové projevy.
Večerní program v sále Národního domu bude už pro veřejnost uzavřený. Plavce a voraře bude čekat závěrečná společná večeře, výměna dárků, společná zábava.
NEDĚLE 07.07.2013

UCTĚNÍ PAMÁTKY JOSEFA ROSENAUERA

Nedělní program závěrečného dne bude věnován návštěvě jednoho z nejkrásnějších měst světa - Českého Krumlova. Kromě poznání krás města bude účelem i uctění památky stavitele plavebních kanálů na Šumavě - Schwarzenberského i Vchynicko- tetovského, čestného občana císařského hlavního města Vídně, čestného občana královského hlavního města Prahy, občana města Český Krumlov, plavebního ředitele Josefa Rosenauera položením kytice květin u pamětní desky na domě, kde v roce 1804 zemřel.
ZÁŠTITA NAD MEZINÁRODNÍM SETKÁNÍM PLAVCŮ A VORAŘŮ

Záštitu nad mezinárodním setkáním plavců a vorařů přijaly tyto osobnosti:
- Karel Schwarzenberg, první místopředseda vlády České republiky a ministr zahraničí;
- Alena Hanáková, ministryně kultury České republiky;
- Ferdinand Trauttmansdorff, velvyslanec Rakouské republiky v České republice;
- Ivana Červenková, Chargé d´affaires a.i. velvyslanectví České republiky v Rakouské republice;
- Tomáš Jirsa, senátor;
- Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje;
- Josef Pühringer, zemský hejtman spolkové země Horní Rakousy;
- Martin Malý, starosta města Prachatice;
- Jakub Koželuh, starosta obce Nová Pec.

SPOLUFINANCOVÁNÍ Z PROSTŘEDKŮ EVROPSKÉ UNIE

Projekt Mezinárodní setkání plavců a vorařů ŠUMAVA - BÖHMERWALD 2013 je spolufinancován z prostředků Evropské unie - z Fondu malých projektů Jižní Čechy - Horní Rakousko. Partnery projektu jsou Libín-S Prachatice a Tourismusverband Böhmerwald.

Mezinárodní setkání plavců a vorařů ŠUMAVA - BÖHMERWALD 2013 je i součástí projektu Schwarzenberský plavební kanál - kulturní dědictví ožívá, jehož partnery jsou Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava, Lesy České republiky, s.p., a Tourismusverband Böhmerwald. Tento projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie z programu "Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007-2013".

PARTNEŘI MEZINÁRODNÍHO SETKÁNÍ

Partnery hostitele mezinárodního setkání plavců a vorařů - tedy folklorního sdružení Libín-S Prachatice - jsou:
- Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava;
- Tourismusverband Böhmerwald;
- Lesy České republiky, s.p.;
- Folklorní sdružení České republiky;

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI MEZINÁRODNÍHO SETKÁNÍ

Mediálními partnery mezinárodního setkání plavců a vorařů jsou:
- Český rozhlas České Budějovice;
- časopis Vodní hospodářství.

ČLENSKÝ FESTIVAL FOLKLORNÍHO SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

Mezinárodní setkání plavců a vorařů je součástí šumavského folklorního festivalu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, který je členským festivalem Folklorního sdružení České republiky.

Mediálními partnery členských festivalů Folklorního sdružení České republiky jsou:
- Český rozhlas;
- Mediatel;
- Dětská tisková agentura;
- Literární noviny;
- FOLKLOR;
- Borovice.cz;
- Radio Proglas.
ČASOVÝ PŘEHLED

04.07.2013 – čtvrtek

PRACHATICE (CZ)

11:30 hod. - odjezd miniautobusu z letiště Václava Havla v Praze-Ruzyni

13:15 hod. - odjezd autobusu z vlakového nádraží Linz-Hauptbahnhof

od 12:00 - prezentace účastníků

19:30 - Neformální vítání hostů lidovou hudbou při vstupu do sálu Národního domu (uzavřená akce pro účastníky mezinárodního setkání plavců a vorařů)

20:00 - přivítání hostů (uzavřená akce pro účastníky mezinárodního setkání plavců a vorařů)

20:05 - vystoupení folklorního souboru Libín-S Prachatice (uzavřená akce pro účastníky mezinárodního setkání plavců a vorařů)

21:00 - slavnostní večeře (uzavřená akce pro účastníky mezinárodního setkání plavců a vorařů)

21:30 - zdravice (uzavřená akce pro účastníky mezinárodního setkání plavců a vorařů)

22:00 - volná zábava (uzavřená akce pro účastníky mezinárodního setkání plavců a vorařů)

22:30 - Dobrú noc má milá… - závěr večera (uzavřená akce pro účastníky¨mezinárodního setkání plavců a vorařů)

05.07.2013 – pátek

SCHLÄGL (A), AIGEN (A), SONNENWALD (A/CZ)



08:00 - odjezd z Prachatic

09:15 - příjezd do Schläglu

09:30 - přivítání opatem premonstrátského kláštera Schlägl v klášterním kostele, návazně krátký varhanní koncert (akce přístupná veřejnosti)

10:00 - zasedání valné hromady Mezinárodní asociace plavců a vorařů v domě Vereinshaus Aigen (uzavřená akce pro účastníky mezinárodního setkání plavců a vorařů)
pro ostatní účastníky:

10:00 - exkurze do klášterního pivovaru, 1. skupina (uzavřená akce pro účastníky mezinárodního setkání plavců a vorařů)

10:00 - návštěva expozice kulturní dědictví Horní Mühlviertel / Kulturgut
Oberes Mühlviertel, 2. skupina (uzavřená akce pro účastníky mezinárodního setkání plavců a vorařů)

11:15 - exkurze do klášterního pivovaru, 2. skupina (uzavřená akce pro účastníky mezinárodního setkání plavců a vorařů)

11:15 - návštěva expozice kulturní dědictví Horní Mühlviertel / Kulturgut Oberes Mühlviertel, 1. skupina (uzavřená akce pro účastníky mezinárodního setkání plavců a vorařů)

12:30 - oběd v restauraci Vereinshaus pro všechny účastníky mezinárodního setkání (uzavřená akce pro účastníky mezinárodního setkání plavců a vorařů)

14:00 - odjezd autobusů do Sonnenwaldu

14:30 - Zadní Zvonková, Sonnenwald - ukázka plavení dříví na rakousko-českých hranicích - program přístupný veřejnosti

16:30 - odjezd do Prachatic

18:00 - společná večeře volný program (uzavřená akce pro účastníky mezinárodního setkání plavců a vorařů)

20:00 - prohlídka města Prachatice (uzavřená akce pro účastníky mezinárodního setkání plavců a vorařů)

06.07.2013 – sobota

JELENÍ VRCHY, PRACHATICE (CZ)

09:00 - odjezd z Prachatic

09:45 - příjezd na Jelení Vrchy, přesun k hornímu portálu plavebního tunelu

10:00 - u horního portálu plavebního tunelu - příjezd plavebního ředitele a prezidenta Mezinárodní asociace plavců a vorařů, zahájení Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu (program přístupný veřejnosti)

10:15 - u horního portálu plavebního tunelu - pohádky z obou stran Šumavy
(program přístupný veřejnosti)

11:30 - s písničkou na plavení dříví (program přístupný veřejnosti)

12:00 - pod lesovnou na Jeleních Vrších - ukázka plavení dříví (program přístupný veřejnosti)

12:30 - pódium na Jeleních Vrších - setkání s folklorem (Volkstanzgruppe Böhmerwald / A, folklorní soubor Libín-S Prachatice / CZ, ukázky lidových řemesel, lidové tržiště) (program přístupný veřejnosti)

cca 13:30 - pódium na Jeleních Vrších - slavnostní akt předání diplomu o prohlášení obce Nová Pec mezinárodně deklarovanou plaveckou obcí (program přístupný veřejnosti)

cca 13:45 - setkání s folklorem (Volkstanzgruppe Böhmerwald / A, folklorní soubor Libín-S Prachatice / CZ, ukázky lidových řemesel, lidové tržiště)
(program přístupný veřejnosti)

14:15 - ukončení slavnosti plavebním ředitelem (program přístupný veřejnosti)

14:30 - odjezd do Prachatic

17:45 - před gymnáziem v Prachaticích - řazení slavnostního průvodu

18:00 - od gymnázia přes Velké máměstí, Kostelní náměstí na Partkán - slavnostní průvod městem

cca 18:30 - Parkán - vystoupení folklorního souboru Libín-S Prachatice,
projev plavebního ředitele, zdravice zástupců města Prachatice, předání plavebního háku s praporem Mezinárodní asociace plavců a vorařů se stuhami minulých setkání plaveckému spolku Strenči, závěr mezinárodního setkání
(program přístupný veřejnosti)

20:00 - závěrečná společná večeře, kulturní program, předávání dárků (uzavřená akce pro účastníky mezinárodního setkání plavců a vorařů)

07.07.2013 – neděle

ČESKÝ KRUMLOV (CZ)

10:00 - odjezd z Prachatic

11:00 - prohlídka Českého Krumlova, města zapsaného na seznamu historických a přírodních památek UNESCO (uzavřená akce pro účastníky mezinárodního setkání plavců a vorařů)

15:00 - odjezd z Českého Krumlova, závěr mezinárodního setkání plavců a vorařů ŠUMAVA – BÖHMERWALD 2013

Ing. Hynek Hladík
předseda folklorního sdružení Libín-S Prachatice a plavební ředitel
CZ-38301 Prachatice
+420 602272442
E-mail: hladik.hynek@iol.cz

Zveřejněno 29.06.2013 v 01:20 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule