MAPA POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY

Rodině všeumělů se daří i na Osoblažsku

Podnikají v ekoturistice, provozují grafické studio a zabývají se i uměleckými řemesly. Manželé Lenka a Přemysl Drozdovi jsou úspěšní i na Osoblažsku.

V sídle manželů Drozdových, v Přemyslovském dvoře ve Slezských Pavlovicích, se návštěvníci nudit nebudou. Pokud nevyužijí možností malebné krajiny Osoblažska k cykloturisti-ce, in-linu nebo pěší turistice, mohou se zde projet na koni, nebo se učit historickému šermu. Kutilové si mohou zkusit práci v archaické kovářské dílně, nebo už v moderně vybavených prostorách přičichnout k truhlařině. Ženy mají možnost navrhnout si vzory k ubrusům pomocí technik patchworku. Manželé Drozdovi ještě plánují postavit i hrnčířskou dílnu.

„Přišli jsme na Osoblažsko před čtyřmi lety, abychom si zde splnili svoje sny, a podnikali především v oborech, které nás baví. Postupně přestavujeme starý statek, ze kterého chceme udělat centrum netradiční turistiky. Oběma se nám právě líbí ta celkem nedotčená krajina, kde při procházkách narazíte na spoustu zajímavé zvěře i rostlin,“ shodují se v názoru oba manželé.

„Vím, že tady je vysoká nezaměstnanost a někteří lidé to už vzdali a berou jenom dávky. Ale možností, jak podnikat tu není málo. Já jsem například začala nedávno vyučovat předškoláky angličtinu a už jich tady mám třiadvacet,“ doplňuje Lenka Drozdová.

Pracovní záběr a rozsah aktivit od obou sympatických třicátníků je neskutečný.
Činí se v obecním zastupitelstvu, Lenka vede knihovnu, pracuje s postiženými, organizuje zájmové kurzy patchworku. Přemysl se zabývá historickým šermem, uměleckou kovařinou, jezdectvím a jako vyučený řezník připraví pro zájemce zabijačku. Při tom každého jistě překvapí, že jejich hlavním zdrojem příjmů je práce s počítačem, provozují totiž úspěšné grafické studio pro televize a další média. Podíleli se například na tvorbě Top star magazínu pro televizi Prima.

„K večeru, když mám ještě ruce od hnoje, jak uklidím stáje, tak sednu k počítači a začnu dělat,“ říká s nadsázkou Přemek.

Všechny aktivity, kdy spolupracují s řadou spolků a sdružení v celém kraji, nejsou jenom zaměřené na výdělečnou činnost. „V našich dílnách se mohou místní naučit řemeslu, kterým se pak mohou živit, anebo si přivydělat. Doufám, že alespoň u některých se nám tu chuť k podnikání nakonec podaří nastartovat,“ dodává Přemysl Drozd.

5 plus 2 Bruntálsko,
ze dne 6.června 2013

DALŠÍ INFORMACE: Přemyslovský dvůr
Zveřejněno 06.06.2013 v 19:29 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule