MAPA POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

















Souznění 2012 - závěrečná zpráva

SOUZNĚNÍ 2012 – Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Ve dnech 13. – 16. prosince 2012 proběhl ve Václavovicích, Frýdku-Místku, v Kozlovicích a Ostravě 14. ročník mezinárodního festivalu SOUZNĚNÍ. Tradice, která vznikla v roce 1999, se rozrostla na čtyřdenní akci, spojenou s hudbou různých žánrů, ukázkami lidových řemesel i projekcí filmů.
Pátek 14. 12. 2012 – kostel sv. Jakuba ve Frýdku-Místku

Druhý festivalový den se 14. prosince nesl ve znamení jednoho z charakteristických rysů Souznění, a to, že organizátoři kladou důraz na propojování generací, kdy vedle profesionálů a uznávaných muzikantů dostávají prostor amatéři, popřípadě talentovaní hudebníci, kteří stojí na začátku své kariéry.

Úvod hostiny o několika hudebních chodech patřil v kostele sv. Jakuba trumpetistům  Mojmíru Blaštíkovi, Václavu Grigorovi a varhanici Ivetě Bubíkové, kteří předvedli pompézní Sonátu Vespertina A 8 od Pavla Josefa Vejvanovského. 

Pak se představili posluchači Základní umělecké školy duchovní hudby ve Frýdku-Místku. O žánrovou pestrost se postaraly Lucie Brusová se songem Halllelujah a Lenka Adámková s Mozartovou Agnus Dei. „Mám ráda tuto píseň a zajímá mě takový styl hudby,“ prozradila Lucie Brusová, proč si vybrala zrovna tuto skladbu Leonarda Cohena, kterou přezpívala také Alexandra Burke

Tento blok vyvrcholil varhanním příspěvkem Veroniky Hrubišové, jež zvolila Bachovu Fantasii super: Komm, heiliger Geist, Herre.

V decentně rozverném tónu pokračovalo Stadlerovo klarinetové kvarteto, jehož ladný projev evokoval nárazy poklidných mořských vln o pevninu. Posléze se k muzikantům připojil známý basista Martin Gurbaľ. „Krásný kostelík, vynikající akustika, příjemné publikum,“ popsal ve stručnosti své dojmy z koncertu rodák z východoslovenských Lipan.

Charismatický Gurbaľův výpravný hlas proplouval po citlivých dynamických vlnách Stadlerova klarinetového kvarteta inklinujícího spíše ke konejšivým hudebním vodám. Ani náznakem však k žádnému rušení nedocházelo. Všichni se vzájemně doplňovali. Ta symbióza mezi hudebníky a pěvcem byla opravdu příkladná. A inspirující.

Gurbaľ také dokázal do své hromové líbeznosti zejména v Dvořákových Biblických písních vnést prvky dramatičnosti, čímž si přítomné návštěvníky zcela přivál na svou stranu. Zároveň tak potvrdil, že mu svědčí nejen rozlehlé operní domy, ale rovněž menší prostory.
„Oproti velkým sálům se v takovýchto kostelících zpívá podstatně lépe. Člověk se dobře slyší a může si s tónem pohrávat. Navíc tento repertoár mám rád. Bylo zde příjemné prostředí, hráli se mnou příjemní lidé, takže co více si člověk může přát,“ doplnil sólista opery Národního divadla Moravskoslezského.
Vrcholný umělecký zážitek umocnilo skvělé hudební zpracování klarinetisty kvarteta Aleše Pavlorka.

Po loňské zastávce v kostele sv. Jana a Pavla se také sázka na komornější kostel sv. Jakuba ukázala jako zcela oprávněná.


Sobota 15. 12. 2012 – Kozlovice

Traduje se, že Vánoce začínají v Kozlovicích už v den, kdy tuto obci v Beskydech poctí návštěvou festival Souznění. A také letos se toto pravidlo potvrdilo. Typicky vánoční atmosféra plná vzájemného pochopení, respektu, zdvořilosti, porozumění, či sounáležitosti už totiž od startu Vánočního jarmarku vytvořila nad obcí jakousi auru, která zářila až do nočních hodin.

Program třetího festivalového dne se odehrával na vícero místech, přičemž mnozí účinkující vystoupili v sále Obecního úřadu Kozlovice, na venkovním pódiu před úřadem i v kostele. Týkalo se to například souboru Tonacujc z Jerevanu, který se zaměřil na prezentaci dávných arménských zvyků a tradic. „Velmi se mi líbilo, že festival přispívá k udržování starých tradic. V dobrém slova smyslu to vypadalo, jakoby se v Kozlovicích zastavil čas, což bylo velmi krásné,“ uvedla na adresu Souznění Hasmik Bagramjan, vedoucí jerevanského souboru.
Uznání přítomných si vysloužil také Karen Hakobyan, který hrál na starodávné arménské nástroje, z nichž například pku má kořeny už v pátém století. Nutno zdůraznit, že Hakobyan si tyto dřevěné lidové instrumenty sám vyrábí z meruňkového dřeva a patří v tomto oboru mezi celosvětově respektované mistry.

Z pod Babí hory a Pilska, nejvyšších vrcholů slovenských Beskyd, přijeli na mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel soubor Omladina s Betlehemci ze Zubrohlavy a Ľudová hudba Bjelakovci s gajdošem Ľubo Lusconěm ze Sihelneho.
„Do našeho pásma jsme zařadili původní goralské koledy, které se zpívají během Vánoc. Naše skladby charakterizují právě archaické gajdy Ľuba Lusconě, což jim dodává syrový zvuk a zároveň toto tvrdé vyznění evokuje těžký život našeho lidu z pod Babí hory a Pilska,“ objasnil Roman Bjelak, primáš ĽH Bjelakovci.

Další hudební dárky nadělovali nejlepší Zpěváčci 2012 (zlatý Patrik Havlík ze Starého Poddvorova, stříbrná Sára Kokešová z Kozlovic a bronzový Tomáš Harvánek z Břeclavi), Folklorní studio Buchlovice s mužským pěveckým sborem a cimbálovou muzikou Rubáš s primášem Vítězslavem Preclíkem, Dechová hudba Kozlovice, Dětský folklorní soubor a cimbálová muzika Valášek s primáškou Gabkou Petrovou, Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava-Mariánské Hory s kapelou Teamate, Sbor při ZŠ Kozlovice, Slavík Moravia Kozlovice, Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda a SPV Kozlovice. V kamenné pivnici v areálu Fojtství navíc rozdávala hudební radost cimbálová muzika Konopjan s primášem Honzou Šošolou a zpěvačkou Alicí Svobodovou.

Pečlivou práci předváděli lidoví tvůrci (ruční malování baněk, výroba šperků, řezbář, kovář atd.) a přítomní si mohli pochutnat jak na regionální, tak na zahraniční gastronomii. Přímo na místě například připravoval pravé slovenské brynzové halušky a korbáčiky Ivan Matis z Oravské Poľhory. „Zatímco dnes se už obvykle korbáčiky vyrábí pomocí strojů, tak my stále volíme klasickou formu, to znamená, že korbáčíky taháme ručně,“ zdůraznil Ivan Matis.
„Velmi se mi tato jedinečná akce líbí. Potkávám zde samé uctivé lidi. Klobouk dolů před všemi, kdo se na organizaci tohoto festivalu podílí,“ doplnil.

Osvědčené příběhy napsala i Divadelní společnost, která představila své stále žádané výstupy, a to Příjezd Tří králů a Živý Betlém. Hlavně u živého betléma následně panovala zcela neopakovatelná nálada, kde se spontánně zastavovali vzájemně neznámí lidé, včetně účinkujících ze Slovenska, a společně si zde zazpívali vánoční píseň.
Zároveň v Obecné škole v areálu Fojtství probíhal Den otevřených dveří a ve Valašském pivovaru filmová projekce.

Svou desátou účast si na festivalu Souznění připsala také Eva Kvapilová, která v Kozlovicích bydlí už dvacet let. „Myslím si, že v podstatě každý ročník je jiný, jsou tady jiné soubory. Nicméně hlavní je, že akce stále splňuje svůj účel, a to, že se všichni společně vánočně naladíme,“ popsala zcela výstižně sbormistryně a učitelka z místní základní školy.


Neděle 16. 12. 2012 – Ostrava

Oheň čtvrtého festivalového dne zaplápolal nejdříve v Chrámu Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách, kde se uskutečnila slavnostní Mše svatá. O hudební vsuvku se postaralo Folklorní studio Buchlovice.

Následně se festivalové dění přesunulo do Domu kultury města Ostravy. Jako obvykle mohli návštěvníci pozorovat při práci mnohé umělecké řemeslníky (tvůrci slaměných ozdob, keramických výrobků, výšivek atd.), k jejich kreativitě vyhrávaly zúčastněné muziky a chuťové buňky přítomných oslavovaly hlavně při ochutnávání Královské čokolády. „Bylo zde spoustu řemesel, samí příjemní lidé, jedním slovem perfektní,“ rozplýval se nad atmosférou Pavel Přebinda, výrobce čokolády.

Závěrečný Galakoncert ukázal svou vlídnou tvář zejména díky prolínání hudebních žánrů, navíc z různých oblastí, či etnoregionů, což ještě více umocňovalo sílu tvořivých schopností. Ostatně i Eva Pilarová vyztužila svůj program vánočními písněmi, koledami, swingovými příspěvky, skladbami z éry Semaforu a oblíbený Montiho čardáš zazpívala dokonce v čínštině.
Vystoupení Pilarové, která umně rozmlouvala a vtipkovala s diváky, působilo skromně, a přece vznešeně. „Bylo zde úžasné publikum. Určitě je dobře, že na těchto vánočních vystoupeních hraje vícero souborů. Klobouk dolů před těmi, kdo Souznění vymyslel,“ popsala své dojmy trojnásobná držitelka Zlatého slavíka.

Jako potěšitelné se jeví zjištění, že většina souborů zařadila do svých výstupů i čísla, kde dominovaly děti, což dává záruku, že tradiční hodnoty zůstanou nadále uchovány a šířeny.
Týkalo se to například arménských hostů Tonacujc, kteří vkusně a efektivně propojili hudební a divadelní složku. Soubor z Jerevanu vystavěl svůj blok na arménských koledách, které se vztahují k předvánočním zvykům, duchovních písních a skladbách o narození Krista.

Naopak Folklorní studio Buchlovice s CM Rubáš vyznávalo kouzlo cimbálových elementů. „Naše adventní písně hrajeme tak, jak zněly dříve, to znamená bez nějakých úprav. Někdy se nám totiž zdá, že ve folkloru už je mnoho kudrlinek a nadbytků na úkor samotné písničky a samotného textu,“ prozradil Pavel Dvořák z FS Buchlovice.

Na vánoční zvyky Horní Oravy se zaměřil soubor Omladina společně s Betlehemci ze Zubrohlavy, přičemž svůj blok opentlil rovněž pastýřskými zpěvy. Jako první dokonce zazněla více než sto let stará koleda. Rozjímavý a kolébavý projev krásněl také díky doprovodu klávesové harmoniky.

Ani letos si Souznění nechali ujít například Nikos Kuluris, saxofonista a klarinetista z kapel Kryštof a Nisos, nebo ředitelka ZŠ waldorfská Ostrava Ľubica Havelková. „Festival sleduji deset let. Velmi fandím tomu, jak organizátoři staví vedle sebe soubory od nás, z domova, nebo z Moravy a Slezska, ale i ze zahraniční, které se věnují stejnému tématu, ale zpracovávají ho různě. To mě fascinuje!“ uvedla Havelková.

Scénář letošního Galakoncertu obohatili další interpreti, jako například Ľudová hudba Bjelakovci s gajdošem Ľubo Lusconěm ze Sihelneho (Slovensko), nejlepší Zpěváčci 2012 (zlatý Patrik Havlík ze Starého Poddvorova, stříbrná Sára Kokešová z Kozlovic a bronzový Tomáš Harvánek z Břeclavi), Dětský folklorní soubor a cimbálová muzika Valášek s primáškou Gabkou Petrovou nebo cimbálová muzika Konopjan s primášem Honzou Šošolou, uměleckým vedoucím a cimbalistou Ondřejem Toflem a zpěvačkou Alicí Svobodovou.

Štěpán Klos z Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava úspěšně zvládl náročnou zkoušku v podobě duetu s Evou Pilarovou Tam za vodou v rákosí. „Zpívat s paní Pilarovou byla pro mě velmi cenná zkušenost,“ konstatoval Klos.
Posluchači umělecké školy, a to včetně svých zdravotně handicapovaných kolegů, servírovali rovněž navýsost chutný a energický pohár, jehož ingredience tvořily písně slavných Beatles. O sólové pěvecké party se v doprovodu kapely Teamate s kapelníkem Jaromírem Kračmerem mimo jiné podělili vozíčkář Radovan Gruber nebo nevidomý Adam Blažek. „Tyto akce jsou úžasné, protože jsou si na nich všichni rovni, a to jak zdraví, tak lidé s handicapem,“ vyjádřila se Markéta Bosáková, jedna z vokalistek a posluchaček této školy.
Grandiózní finále potom obstarala právě povznášející píseň od Beatles Let It Be, v níž si zapěli všichni účinkující, kde si kytarové sólo vystřihl ředitel festivalu Zdeněk Tofel.

Organizátoři nezapomněli ve svátečním čase ani na dobré skutky, a proto Miloslavě Soukupové, ředitelce Lidové konzervatoře a Múzické školy v Ostravě, předali finanční výtěžek z charitativní sbírky, která během festivalu probíhala.

Závěrem si zbývá přát jediné, a to, aby pohoda, která z návštěvníků vyzařovala, jim vydržela i v následujících dnech.

Slovo na závěr… Zdeněk Tofel, hlavní organizátor festivalu Souznění:
Je patrné, že prolínání žánrů a barevnost festivalového programu posluchače a diváky oslovuje. Stejně významné je prolínání generací, tedy společná vystoupení dětí a dospělých, respektive amatérů a profesionálů. A to se nám díky náročné dramaturgii a kvalitním výkonům vystupujících, kdy se mnohdy smazávají právě dílčí rozdíly, daří naplňovat.
Stále více si uvědomujeme, že v rodině je správný základ a potvrzuje se, že tradiční hodnoty (ne že bychom je nectili, ale zapomínáme na ně), mají obrovskou sílu a nedají se opomíjet… Když člověk dostane v rodině kvalitní základy a výchovu, naučí se poctivě a systematicky pracovat, je vždy větší předpoklad, že v životě dopadne dobře. Tato hlediska se zákonitě odrážejí i v uměleckém projevu. Já v tom paralely určitě spatřuji a dalo by se tak říci, že do jisté míry má náš festival i lehce výchovný, chcete-li naučný, rozměr. Vždy se něco zajímavého z daného regionu nebo země dozvíme a obohatíme svůj rozhled.
Například letos v arménském souboru Tonacujc nebo v Ľudové hudbě Bjelakovci hráli rodiče se svými dětmi, dokonce v případě Paľa Fernezy ze Sihelného i dědeček. U domácích souborů Valášek a Valašský vojvoda ani nemluvě, tady se rodí talenti z generace na generaci, což je velmi potěšující.
Realizovat program s rozmanitou dramaturgií, jakou se vyznačuje Souznění, je sice velmi náročné, ale rozhodně to má smysl. Když všichni s radostí pracují „na plné pecky“ a bez rozdílu chtějí ze sebe vydat a předat vše nejlepší, zjistíte, že v lidech nacházíte dobro a smysl pro řád. Opět si uvědomíte, že hudba, umění atd. nás dokážou naladit na stejnou vlnu, obdivuhodně a jednoduše to funguje. Já jsem po každém dni a vlastně i na konci festivalu šťastný, že tomu tak je, a že mohu být součástí tohoto svátku plného pohody, a až překvapující radosti.

Obrazový a zvukový záznam festivalu:
Studio VEMORI, zvukový záznam zajistil Český rozhlas Ostrava. Foto pořizovali Werner Ullmann (čt, pá, ne), Filip Jakeš (so). Pořady připravili Lenka Eliášová, Ludmila Fízková, Jana Foltýnová, Helena Skálová, Vlastimil Foltýn, Jaroslav Vašenda a Zdeněk Tofel.


MF Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.

Doprovodné akce festivalu:

Od 1. 12. 2012 do 4. 1. 2013: SZŠ a VOŠ zdravotnická Ostrava.
Mezinárodní výstava vánočních pohlednic.
14. 12. 2012: Ostrava, Masarykovo náměstí
České Vánoce – soubor Omladina s Betlehemci, Ľudová hudba Bjelakovci
s gajdošem Ľubo Lusconěm (SK)
15. 12. 2012: Frýdek-Místek, nám. Svobody
Advent ve městě – soubor Omladina s Betlehemci, Ľudová hudba
Bjelakovci s gajdošem Ľubo Lusconěm v programu Oravské Vánoce
16. 12. 2012: Frýdek-Místek, nám. Svobody
Advent ve městě – soubor Tonacujc (Arménie)
16. 12. 2012: Areál Fojtství – Valašský pivovar Kozlovice – horní sál, od 9 do 13 hodin.
Projekce etnofilmů, Vatikán 1999 a Souznění
16. 12. 2012: vestibul Domu kultury města Ostravy, od 16.30 do 21 hodin.
Mezinárodní výstava dětských betlémů – Kurátor Jiří Cvešper (předseda
Regionální pobočky Českého sdružení přátel betlémů)


Záštitu nad 14. ročníkem MF Souznění převzali:

Biskup Ostravsko-opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, náměstkyně primátora statutárního města Ostravy Simona Piperková, hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký, starostka obce Václavovice Magda Pustková a starosta obce Kozlovice Miroslav Tofel.

Pořadatelem byla hudební agentura Zdeny a spolupořadateli: statutární město Ostrava, statutární město Frýdek-Místek, obce Kozlovice a Václavovice, soubor Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz a Folklorní sdružení ČR.

Tento projekt byl realizován za podpory Moravskoslezského kraje, Nadace OKD, Ministerstva pro místní rozvoj České republiky, statutárního města Ostravy, statutárního města Frýdek-Místek, obce Kozlovice, obce Václavovice, Folklorního sdružení České republiky a všech našich významných partnerů. Poděkování za spolupráci patří také starostovi obce Čeladná Pavlu Lukšovi.






ROZHLASOVÉ POŘADY VZTAHUJÍCÍ SE K SOUZNĚNÍ 2012:

Český rozhlas Ostrava:
Klasické Vánoce na festivalu Souznění – Eva Dřízgová-Jirušová, sourozenci Alena a Petr Čechovi, 24. 12. v 18.30 hodin. (záznam z kostela sv. Václava ve Václavovicích, 13. 12. 2012) .
Souznění – to nejlepší z minula i z roku 2012, 26. 12., ve 14.30 hodin.
Muzikanti hrajte (sestřih z Galakoncertu 2012), 21. 12., v 18.05 hodin.
Ostravské folklorní kalendárium (ukázky z Galakoncertu 2012), 29. 12., v 17.05 hodin.

Vysílání o festivalu – Český rozhlas Praha, společné regionální vysílání
Koncert studia NOC (záznam z Galakoncertu 2012), 26. 12., ve 20.04 hodin.


TELEVIZNÍ POŘADY VZTAHUJÍCÍ SE K SOUZNĚNÍ 2012:

Česká televize (TS Ostrava):
Sama doma (živě), 7. 12. 2012. Účinkující: posluchači Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava, Mária Kubalová (ozdoby ze šustí) a Zdeněk Tofel.
Dobré ráno (živě), 12. 12. 2012. Účinkující: Zdeněk Tofel, Josef Szotkowski (výroba sýrových specialit)

TV Polar:
Rozhovor se Zdeňkem Toflem (pořad Host dne, 5. 12. v 17.40 hodin, pak v reprízách 20.40 a 23.40 hodin, 6. 12. v 5:40, 8:40, 11:40, 14:40 hodin).

LTV Plus:
Rozhovor se Zdeňkem Toflem (pořad Rozhovor týdne, od 1. do 7. 12.).
Souznění - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel
Ľudová hudba Bjelakovci
autor foto: Werner Ullmann
Souznění - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel
Eva Dřízgová-Jirušová a sourozenci Čechovi
autor foto: Werner Ullmann
Souznění - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel
Martin Gurbaľ + Stadlerovo klarinetové kvarteto
autor foto: Werner Ullmann
Souznění - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel
Tonacujc
autor foto: Werner Ullmann

Petr Bidzinski
Petr.Bidzinski@sezbam.cz

Zveřejněno 12.04.2013 v 22:22 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule