MAPA POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY

Pouť představí tradice polských sousedů.

Na rusínskou pouť se vydávají sousedé z polských pohraničních obcí již od samého počátku v roce 1993, kdy byla postavena rusínská poutní kaple.

V Polsku, kde je religiozita obyvatel podstatně vyšší než na naší straně hranice, jsou poutě mimořádně slavnostní společenskou událostí. Letos poprvé bude rusínská pouť pojata zcela v režii polských zvyklostí. Tak se na rusínské pouti 9. srpna dozvíme, jaké tradice a obřady provází
mariánské svátky u polských sousedů v Gadzowicích a Goluszowicích. Pouť v rusínské kapli Navštívení Panny Marie odstartuje ve 12.30 hodin česko-polská mše, kterou celebruje polský kněz Kazimierz Rucki s českými a polskými spolubratry.

"Slavnost budou provázet písně, které jsou oběma národům společné jak melodií, tak i obsahem. Společné pak také zasedneme ke stolům na nádvoří rusínského hostince, kde bude připraveno pohoštění a různé atrakce včetně hudby k obveselení. Toto společné odpoledne českých a polských sousedů bude zahájeno ve 12.30 hod. na rusínském kopci a potrvá dle chuti zúčastněných do pozdních hodin večerních," uvedla za organizátory Ludmila Čajanová.

V předvečer rusínské pouti pořádá jako obvykle občanské sdružení Královský stolec 8. srpna v Hrozové koncert duchovní hudby. Koncert, který začíná v 18 hodin, bude tentokrát zaměřen k
poctě Hrozovské madony, která byla místními po půlstoletí znovuobjevena ve Slezském muzeu v Opavě. "K Hrozovské madoně se váže zajímavý příběh z dávného středověku, který vysvětluje její symboliku růžového keře. Ta originální středověká madona je tak vzácná, že už nikdy nemůže opustit muzeum, ale Hrozováci si letos k sedmistému výročí založení obce nadělili novou dřevěnou madonu. Podle mínění některých místních obyvatel by této nové madoně slušel název Hrozovská madona - ochránkyně Osoblažská," dodala Čajanová.

Koncert v hrozovském kostele sv, Michaela archanděla již tradičně připraví mládež z osoblažských obcí a jako host vystoupí Jistebnická třináctka. K poctě Hrozovské madony bude kostelem znít hudba starých mistrů, převážně ze 17. století. Varhany, flétny a zpěv v Hrozové 8. srpna v 18 hodin budou ukázkou talentu Eduarda Můllera, Jiřího Kutálka a Šárky Klimšové.

Krnovský deník REGION
ze dne 4.srpna 2009

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY


 
Zveřejněno 06.08.2009 v 18:47 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule