MAPA POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY

Všichni občané obce Hrozová žili stavbou kříže u cesty do Slezských Rudoltic.

Obec Hrozová má sice pouhých sedmnáct obyvatel, ale když se všichni nadchnou pro společnou věc, dokážou udělat spoustu práce.

Všichni hrozovští občané se například zapojili do obnovy kříže, který kdysi stával mezi Hrozovou a Slezskými Rudolticemi.

S iniciativou na obnovu tohoto kříže přišlo občanské sdružení Královský stolec. "Já žiju v Hrozové přes čtvrt století,ale ten původní kříž jsem na vlastní oči už neviděla. Podařilo se nám dohledat v historických mapách, že zde kříž stával od roku 1890, ale bohužel nemáme jeho fotografii. Ti starší Hrozováci - pamětníci si na kříž moc dobře vzpomínají, protože stával přesně v půlce cesty do Slezských Rudoltic. Vždycky, když šli pěšky z Hrozové na vlak do Rudoltic, zastavili se u křížku a řekli si: konečně máme půlku cesty za sebou," řekla Dagmar Návratová se sdružení Královský stolec.

Do obnovy kříže se osobně zapojil také starosta Rusína Jaroslav Kubánek, který je shodou okolností tesař, člen Královského stolce a navíc bydlí v Hrozové.

"Do práce se nějakým způsobem zapojili snad všichni sousedé a přátelé. Výtvarnice z Liptáně Hana Dubaj Klimošková namalovala tělo ukřižovaného Jažíše na plechový korpus, pan Vendolský z Bohušova nám dal dřevo, místní zemědělec půjčil na tuto akci techniku, další třeba sehnal v dílně potřebné šrouby nebo nám pomáhal s kopáním díry a betonováním základu. Samozřejmně nás podpořil také pan farář A nakonec nám jeden soused koupil bečku piva, abychom se po té práci mohli osvěžit," dodala Dagmar Návratová, podle které je Hrozová zajímavá také tím, jak zde žijí v symbióze místní chalupáři.

"Mnozí chalupáři své chalupy nekoupili, ale zdědili po rodičích, takže jsou vlastně hrozovští rodáci. Asi proto mají takový zájem na zvelebení obce a jsou ochotni pro ni něco udělat," podotkla Návratová.

Občanské sdružení Královský stolec od svého vzniku v roce 2005 usiluje o obnovu tradic na Osoblažsku. vysazováním alejí, obnovu křížů na původních místech i opravy drobných sakrálních staveb.

První polní kříž se mu podařilo obnovit v aleji z Hrozové do Pelhřimov, konkrétně šlo o kříž, který zde stával od roku 1782. Korpus na tento kříž věnoval Královskému stolci děkan Ludvík Kus. Ještě letos v září chtějí Hrozovští vztyčit další kříž u svého kostela.

" všechno jsou to vlastně přípravy na oslavy sedmi set let založení obce Hrozová. Vedeme v této souvislosti velké pátraní po originálu slavné Hrozovské madony z 15.století, o které se zmiňují kroniky. Už se nám dokonce podařilo získat její fotografii," prozradila Dagmar Návratová.

Bruntálský a krnovský deník
Krnovské noviny REGION ze dne 26.srpna 2008

DALŠÍ INFORMACE: Hrozová

 
Zveřejněno 02.09.2008 v 10:19 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule