MAPA POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY

Rusínská pouť bude spojena s otevřením cesty.

Obec Rusín čeká tento víkend velká sláva. Tradiční Rusínské pouti bude v neděli v 10:30 hodin předcházet oficiální otevření komunikace Rusín - Gadzowice.

Protože, nová spojnice Osoblažska s Polskem byla postavena za finanční pomoci kraje, na její otevření byl pozván hejtman Evžen Tošenovský a jeho náměstek Pavol Lukša.

Po slavnostním otevření přechodu se po nové trase vydají polští poutníci k rusínské kapličce. Ta byla postavena v roce 1993 jako symbol usmíření mezi národy, jejichž historie je spojena s tímto národem. Latinský citát v interiéru říká: "Aby všichni jedno byli."

Velké rusínské pouti se každoročně účastní zástupci českých, polských a německých věřících. Česko-polsko-německá mše začíná v neděli v poledne , cerebruje ji prelát Wolfgang Grochol s českými a polskými spolubratry, uvedl Jaroslav Kubánek, starosta obce Rusín.

Kaple nad Rusínem na kopce Klobouk je zdařilou replikou původní kapličky, která padla za oběť válečným událostem. Je postavena jen několik metrů od místa původní kaple, která byla zničena v roce 1945. Rusínská kaple Navštívení Panny Marie byla postavena z finančních příspěvků bývalých německých farníků a dnešních českých věřících z obcí Rusín a Hrozová jako výraz usmíření národů. Původní kaple pocházela z roku 1814. I její současná replika je výraznou dominantou. V minulosti toto poutní místo bylo hojně navštěvované jak z území Osoblažska, tak z tehdejšího pruského Hlubčicka. Mramorová kropenka pochází ze zrušené sesterské kaple v krnovské nemocnici. Byla dlouhá léta ukrývána řádovými sestrami na Ježníku. Zvonek v rusínské kapli si přivezli volynští Čechové z Volyně.

"Rusínská pouť po skončení mše pokračuje zábavou a občerstvením u místního hostince. K tanci i k poslechu nám bude hrát Karaoke Stones a pro děti bude k dispozici řetízkový kolotoč, trampolína a skluzavka. Program na celý víkend je bohatý, takže chceme kromě místních k nám do Rusína a Hrozové pozvat všechny, kteří si chtějí udělat zajímavý výlet," dodal Jaroslav Kubánek, starosta obce Rusín.
Víkendový program připravili společně Obecní úřad Rusín, římskokatolická farnost Hrozová a občanské sdružení Královský stolec.

V sobotu v Rusíně na hřišti od 9 hodin začíná Memoriál Pavla Vendolského v kopané. Zúčastní se ho týmy TJ Rusín, Slezských Rudoltic, TJ Bohušov a Stonožka Ostrava, což je tým asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR. Pak se v 18 hodin uskuteční v hrozovském kostele sv. Michaela archanděla benefiční koncert, na kterém budou vystupovat Eduard Mülller, Martina Jalamasová, Monika Jadelská, Jistebnická třináctka, a také kytaristka a varhanice z polských Goluszowic se svými přáteli.

Krnovské noviny REGION ze dne 28.července 2008

DALŠÍ INFORMACE: Rusín

 
Zveřejněno 29.07.2008 v 11:21 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule