MAPA POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY

Hlas varhan z Osoblažska.

Přestože obec Hrozová má necelých dvacet stálých obyvatel, na tradiční akci Setkání Hrozováků se jich zde sešlo přes 150.

Poprvé se zde veřejnosti představilo nové album varhaní hudby, které zachytilo hlas varhan na Osoblažsku. Nahrávalo se ve Slezských Pavlovicích, Hlince, Nohušově, Hrozové, Slezských Rudolticích, Vysoké, Janově, Osoblaze, v Pitárné i v polských Goluszowicích. Slavnost byla zahájena v přeplněném kostele sv.Michala archanděla, do kterého návštěvníky přilákal křest nového alba Varhany z Osoblažska, i koncert interpretů, kteří se podíleli na jeho vzniku. Vystoupil zde Pert Škarohlíd, Eduard Muller a Veronika Glotzerová.

Letošní Setkání Hrozováků se neslo v duchu společné radosti nad zdařilým dílem. Kněz Marian Nowak nám připomněl, že varhanní hudba nám otevírá srdce a povznáší je k duchovním sférám. Marian Nowak také požehnal projektu výstavby nové cesty z Rusína do polských Goluszowicz, která bude zahájena ještě v letošním roce.Má tvořit nejen spojnici materiální , ale být i mostem přátelských mezilidských vztahů," uvedla Ludmila Čajanová ze sdružení Královský stolec, které iniciovalo zaznamenání zvuku varhan. Většina kostelních nástrojů na Osoblažsku je na konci životnosti, na opravy chybí peníze, a kdyby došlo k jejich zániku, má album Varhany Osoblažska, připomenout jejich hlas budoucím generacím.

Na albu mezi varhanami Osoblažska zazněl také jeden nástroj z kostela na polské straně. Varhany z polských Goluszowic byly vytobeny v Krnově jako ostatní nástroje z Osoblažska.

Tuto nahrávku polský varhaník József Ganczarski doprovodil zpěvem. Poslech jeho písně byl pro všechny zúčastněné obvzlášť dojemný, protože tento interpret se už premiéry alba nedožil. Projekt je současně poctou krásnému hlasu zesnulého polského varhaníka.

Pro všechny bylo v Hrozové pod stany připraveno bohasté pohoštění zajištěné hrozovskými obyvateli., chalupáři i členy občanského sdružení Královský stolec. Jeho předsedkyně Dagmar Navratová při této příležitosti předala přítomným starostům a sponzorům nejen nové CD, ale také pamětní listy a plakety.

Krnovské noviny REGION ze dne 9.října 2007

DALŠÍ INFORMACE: Hrozová

 
Zveřejněno 11.10.2007 v 05:54 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule