MAPA POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY

Na polskou asfaltku navazuje polňačka.

Obec Rusín je od polských Gadzowic vzdálená tři kilometry. Hraniční přechod leží uprostřed mezi nimi. Tento přechod využívají desítky lidí, kteří směřují do sousedního státu například na pouti, na výlety nebo na sportovní utkání. Přestože se za půl roku oba státy stanou součástí Schengenském prostoru a hrnice mezi nimi se stanou formalitou, usilují starostové Rusína a Gadzowic, aby jejich obce spojila pořádná silnice.

Společně připravili zrcadlový česko-polský projekt, se kterým se ucházeli o dotace z různých zdrojů. Výsledkem je, že na polské straně už svítí novotou asfaltová komunikace, zatím co na české straně na ni navazuje polňačka. Podle starosty Rusína Jaroslava Kubánka komunikace Rusín-Gadzowice nejen turistickému ruchu a spolupráci, ale nabídne řidičům z Krnova o patnáct kilometrů kratší cestu do Bohušova a okolních obcí. Kratší spojení na Krnovsko dokonce může snížit nezaměstnanost na Osoblažsku, protože lidem se na kratší vzdálenost už vyplatí dojíždět za prací. Tato komunikace samozřejmě zkrátí i dojezdové časy sanitek a hasičů.

"Vybudování 1,3 kilometru dlouhé asfaltky z Rusína na přechod by stálo řádově čtyři miliony korun. Pro naši obec s ročním rozpočtem necelých 1,5 milionu je nemyslitelné, aby to financovala sama. Žádali jsme o pomoc Evropskou unii, ministerstvo zemědělství, ministerstvo pro místní rozvoj i ministerstvo dopravy, ale bezvýsledně. Nepodařilo se nám uspět ani u evropských fondů v programu Interreg III.A. Naší poslední záchranou je přerozdělování přebytků v krajském rozpočtu, jinak nám propadne stavební povolení a můžeme začít znovu.," popsal situaci starosta Rusína, který už o problematice přechodu jednal s hejtmanem i dalšími představiteli kraje.

Pomoc Rusínu přislíbil náměstek hejtmana Pavol Lukša. "Žádost Rusína byla jako jedna z mnoha předložena orgánům kraje v rámci návrhu na zapojení přebytků z loňského hospodaření do letošního rozpočtu. Rada i zastupitelstvo kraje se při rozhodování řídily doporučením neposkytnout účelovou dotaci obci Rusín. Jsem si vědom nepříznivé situace, která nastala v důsledku toho, že obec nezískala na tuto akci finanční prostředky z programu Interreg III.A. Uznávám dopravní význam přechodu Rusín - Gadzowice, celou situaci jsem znovu zvážila rozhodl jsem se žádost Rusína podpořit tím, že ji opětovně předložím radě kraje s doporučením ke schválení," dal naději Rusínu Pavol Lukša. Obec Rusín je připravena vyhlásit výběrové řízení a zahájit první etapu stavebních prací na vlastní náklady, ať už se podaří dotaci získat, nebo ne, aby nenechala propadnout stavební povolení.

Krnovské noviny REGION ze dne 4.září 2007


 
Zveřejněno 05.09.2007 v 17:57 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule