MAPA POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

Mezi elitou se neztratili.

Mistroství světa v rychlém a správném psaní proběhlo koncem července ve Vídní. V reprezentačním týmu české republiky byla také žákyně Základní školy v Městě Albrechticích Iveta Kolarovčeková a absolvent této školy Jan Košulič.
Česká výprava se přiřadila k nejúspěšnějším družstvům. Patnáctiletá Iveta ze zatím neznámých důvodů byla ve dvou disciplínách zařazena do kategorie žáků a ve dvou soutěžila mezi juniory. "Kdyby Iveta Kolarovčeková byla posuzována jen mezi žáky, tak si mohla odvést z mistrovství světa dvě medaile. Nevíme proč došlo tak zvláštnímu zařazení podle věku a jestli se v tom někde nestala chyba. Zástupci české reprezentace již podali žádost o vysvětlení a uvidíme, jak organizátoři svůj postup zdůvodní, " uvedla trenérka Ivety učitelka Taťana Kurečková.
V kategorii se Iveta zapojila do nejpopulárnější soutěže ve třicetiminutovém opisu s penalizaci sto úhozu za chybu, kde vybojovala šesté místo ze 24 účastníků. Její rychlost na mistrovství světa činila 414 úhozů za minutu. Pro srovnání průměrný písař v kanceláři dosahuje 220 úhozů za minutu. V korektuře, neboli v úpravě předloženého textu skončila mezi žáky na sedmém místě. V dalších disciplínách v diktátech a v kombinaci se už patnáctiletá Iveta Kolarovčeková ocitla v nevýhodné pozici jako nemladší z kategorie juniorů a musela měřit své síly se skupinou závodníků do 20 let. "I v mimořádně těžké konkurenci Iveta získala 11. a 10. příčku. Kdyby tyto disciplíny absolvovala v kategorii žáků, pak by jí připadla nádherná bronzová a stříbrná medaile. I tak Iveta potvrdila, že právem patří mezi písařské mistry. Po prázdninách nastupuje na obchodní akademii," řekl ředitel albrechtické školy Karel Knapp, který může být hrdý i na dalšího bývalého žáka Jana Košuliče. Honza si ve Vídni vedl dobře přestože nepřivezl žádnou medaili. V kategorii juniorů získal čtvrté a dvě pátá místa v diktátových disciplínách a v kombinaci se umístil devátý.