MAPA POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY

IV. ročník Festivalu česneku

Tisková zpráva

IV. ročník Festivalu česneku na zámku v Buchlovicích,
Státní zámek Buchlovice, 30. července 2005

logo

V sobotu 30. července 2005 se již počtvrté koná Festival česneku na zámku v Buchlovicích, v jeho překrásném parku a výstavních prostorách.

Festival česneku na zámku je slavností v rozsahu, který je jedinečný nejen v České republice, ale i v Evropě, takovou slavnost slaví na světě jen málo zemí (USA, Kanada, Finsko a Velká Británie).
A proč právě česnek na zámku? Třeba proto, že "Kdo má dobré osrdí, tomu česnek nesmrdí!”
Rádi bychom zdůraznili následující:

 jde o monotématické setkání producentů i zpracovatelů, konzumentů česneku v kaleidoskopickém dni, v tomto roce je důraz kladen na poučení a rozmanitost, ale také hravost (řada soutěží a her pro děti i dospělé), je to den pro celé rodiny
 ve spojení s vínem a ostatními produkty bude region představen jako místo plné zdraví,
 jde o akci pro podporu produkce tradiční zeleniny, jejíž pěstování doznává značné redukce
v posledních letech (oblast Uherskobrodska), to vše v návaznosti na zvykosloví a ve spojení
s lidovým zpěvem, tancem a muzikou,
 jde o jarmak lidových tvůrců, zde zaměřeno především na výtvarné zpracování česneku (vázání věnců, copů a j), podporu drobného podnikání v regionu,
 a konečně jde o pokračování nového cyklu oživování zámeckých prostor.

Mimořádně bohatý festivalový program bude zahájen v 10.00 hodin zpěvem Česnekové hymny, k přípitku bude rozléván česnekový zákys, následuje Mše za česnek v podání taneční skupiny souboru Hradišťan. A poté můžete být přítomni vernisáži výtvarné soutěže "Česnek je páchnoucí růže", soutěžím dospělých i dětí "Soutěž čichačů", "Soutěž o nejhmotnější česnek", "Česnekovému běhu zámeckým parkem", "Šachovému utkání Boršice versus zbytek světa", "O nejsmradlavější dítě", soutěže ve skládání hlavolamů, soutěže "Loupač ČR", Fotosoutěže "Česnek 2005" nebo "3. mistrovství ČR v plivání česneku na dálku", dívky a ženy pak anonymní soutěže "O nejkrásnější slovácký typ", také je určitě zaujme módní přehlídka svatebního salónu a jiné.

Folklorní obec budou zastupovat soubory a muziky především z produkčních "česnekových oblastí" Dolněmčan z Dolního Němčí, Marýnka Vracov, Lipina Vracov, Malá Nivnička z Nivnice, Světlovan Bojkovice, taneční skupina souboru Hradišťan, cimbálová muzika Burčáci z Míkovic, dechová hudba Šarovec z Hluku.

V doprovodném programu nebudou chybět dva přednáškové cykly (odborná a neodborná sekce), s příznačnými názvy Česnek je elixír života a Česnek je zázrak, vystoupení Statického promenádního orchestru Divadla Šprušle a divadla marionet. Exotika přijde až z Tchaj-wanu - orchestr tradiční hudby "The Taipei Grass Mountain Folk Orchestra".

Hlavním pořadatelem je Folklórní agentura Buchlov, spolupořadatelem Národní památkový ústav Praha, Správa státního hradu Buchlov a Státního zámku Buchlovice.

Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas Brno, Infoservis CZ a.s., Zlín a Infocity Zlín, server Zlin.cz, Dobrý den s Kurýrem Uherské Hradiště, Slovácké noviny Uherské Hradiště.

Ing. Miloslav Hrdý, m.737649604, miloslav.hrdy@quick.cz

Z minulých ročníků festivalu
Z minulých ročníků festivalu

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Zámek Buchlovice
Zveřejněno 20.07.2005 v 12:13 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule