MAPA POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY

Na vysázení nových alejí sdružení již získá dotace.

Na obnovení stromové aleje z Města Albrechtic směrem na Pelhřimovy a Hrozovou se podařilo členům sdružení Královského stolce získat přísně účelovou dotaci ve výši okolo čtvrt milionu korun. Užitečný nápad by se tak mohl realizovat do konce letošního roku. Záměr musí ještě schválit ministerstvo životního prostředí.

Poté, co se projekt, ve kterém se počítá s osázením této komunikace uměle vyšlechtěnými odrůdami divoké třešně z jednoho německého výzkumného ústavu, ukázal jako těžce realizovatelný, ujali se nápadu členové občanského sdružení Královský stolec se sídlem v Hrozové. Ti pak nabídli spolupráci ing. Petru Ondruškovi, zahradnímu architektovi z Dubnice, který vypracoval studii počítající s místními zdroji.

Občanské sdružení Královský stolec vzniklo na Osoblažsku se záměrem oživit historii tamních obcí s tím, že iniciují úpravy drobných sakrálních i světských památek a zaměří se též na obnovu zapomenutých tradic.

Záměr s výsadbou alejí byl veřejnosti poprvé představen v dubnu roku 2004 na mezinárodní konferenci v Bruntále s názvem Bruntál se vrací do Evropy a později byl konzultován is dalšími odborníky.

Realizace projektu závisí především na finančním zajištění, to se letos podařilo zajistit z grantu Agentury pro ochranu přírody. Souhlas s projektem připojila i Správa silnic, která tuto trasu obhospodařuje a Obecní úřad v Rusíně.užitečný projekt musí ještě posvětit zmíněné ministerstvo.

"Bez vstřícnosti a porozumění okolních obcí, včetně Slezských Rudoltic by nebylo možné takovéto projekty realizovat," říká Ludmila Čajánová, krnovská pedagožka, která se organizováním různých aktivit na Osoblažsku již několik let zabývá.

S velkou odezvou se však projekt setkal především u občanů, kterým vadila nelítostná likvidace stromových alejí, které u Rusína rostou již od konce devatenáctého století. Bez nich totiž místní krajina vypadá ještě pustěji a vylidněněji. "Pro občany by bylo jistě přijatelnější , kdyby se alespoň výtěžek vrátil do obnovy zeleně ," dodává Čajanová

Aktivity občanského sdružení Královský stolec nalézají stále větší ohlas u občanů nejen z Hrozové, Rusína, ale dalších okolních obcí, takže počet jejich členů stále roste. Ke spolupráci se hlásí i bývalí občané, žijící dnes někde jinde, a to historici, archeologové, geologové, krajináři,a také z Vyšší odborné školy v Opavě.

Nynější neupravovaná komunikace z Hrozové do Pelhřimov byla ještě v šedesátých létech funkční asfaltkou, která umožňovala zdejším obyvatelům podstatně zkrátit dostupnost do Města Albrechtic a Krnova. A jakkoliv je tato oblast zatím mimo sféru zájmů regionálních politiků, přesto se občané nevzdávají naděje, že tato cesta bude znovu obnovena.

Bruntálský a Krnovský deník Region dne 24.května 2005

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Rusín

 
Zveřejněno 25.05.2005 v 21:20 hodin
Kontakt na webmastera osoblazsko@infosystem.cz

Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule